It’s Thursday, so that means it is time to look back in history.

These blog posts sure have been fun, but they are a lot of work. And like the football players who are participating this weekend in the playoffs, hard work pays off — or at least it should. I digress.

trashSo, I sat down at my kitchen table, which is now the hub of my work station, surrounded by crumpled papers, a mountain of data and half a garbage can of trash because my dog knocked it over even after the kids put it on the table, hoping it would be out of reach, and suddenly my post came to me. (Thank goodness I worked in the office yesterday and my laptop was safely in its case otherwise, it would have been covered.)

Sifting through the good sheets and the half a grilled cheese sandwich my daughter never finished for dinner and a few stray tater tots, I found some historical information. It’s interesting to say the least. Now some of this you will find in the pages of GameFace, which is available in FRIDAY’S TIMES-TRIBUNE! (Shameless plug there).

Design by Conor Foley; Photo by Jake Danna Stevens

Design by Conor Foley; Photo by Jake Danna Stevens

Still, this is a more condensed version and a little easier to sift through than what my dog left for me to clean up at 2 a.m.!

Here is each team’s District 2 playoff history. … As I say, ENJOY.

CLASS AAAA

delaware_valley

Delaware Valley Warriors

schor
2005

Hazleton Area 42

Delaware Valley 21

First round
2006

Beth. Liberty 42

Delaware Valley 13

First Round
2007

W. Valley West 48

Delaware Valley 12

Subregional Quarterfinals
2008

Emmaus 28

Delaware Valley 0

Subregional Quarterfinals
2010

Easton 39

Delaware Valley 7

Subregional Quarterfinals
2011

Nazareth 43

Delaware Valley 28

Subregional Quarterfinals
2012

Delaware Valley 46

Whitehall 45, OT

Subregional Quarterfinals

Delaware Valley 27

Scranton 16

District 2 championship

Parkland 49

Delaware Valley 41

Subregional Semifinals

>

>

wyoming_valley_west

Wyoming Valley West Spartans

wvw

1992

Wyo. Valley West 30

Coughlin 14

Semifinals

Tunkhannock 42

Wyo. Valley West 29

District 2 championship

1995

Williamsport 26

Wyo. Valley West 21

Semifinals

1996

Wyo. Valley West 7

Abington Heights 6

Semifinals

Coughlin 21

Wyo. Valley West 13

District 2 championship

1997

Wyo. Valley West 68

Hazleton Area 35

Semifinals

Wyo. Valley West 43

Williamsport 13

D2-4 championship

1998

Wyo. Valley West 21

Williamsport 20

Semifinals

Abington Heights 34

Wyo. Valley West 16

District 2 championship

1999

Hazleton Area 21

Wyo. Valley West 7

Semifinals

2000

Wyo. Valley West 31 Interboro 14

D1-2 Semifinals

Downingtown 28

Wyo. Valley West 7

D1-2 Final

2004

Bethlehem Liberty 28

Wyo. Valley West 23

D2-11 Subregional

2007

Wyo. Valley West 48

Delaware Valley 12

Quarterfinals

Parkland 41

Wyo. Valley West 20

Semifinals

2008

Beth. Freedom 48

Wyo. Valley West 18

Quarterfinals

2010

Whitehall 41

Wyo. Valley West 27

Quarterfinals

2011

Scranton 36

Wyo. Valley West 7

District 2 championship

2013

Easton 35

Wyo. Valley West 34

Quarterfinals

Wyo. Valley West 56

Scranton 28

District 2 championship

_____________________________________________________________________________

>

CLASS AAA

>

Crestwoodnew

Crestwood

Comets

frank1

2006

Crestwood 36

Tunkhannock 16

Semifinals

West Scranton 13, Crestwood 12

District 2 championship

2007

West Scranton 27, Crestwood 2

Semifinals

2011

Valley View 49

Crestwood 7

Semifinals

2013

Berwick 14

Crestwood 13

Semifinals

>

>

berwick

Berwick

Bulldogs

berwick1

1994

Berwick 49

Honesdale 0

Semifinals

Berwick 36

North Pocono 7

District 2 championship

1995

Berwick 41

Honesdale 0

Semifinals

Berwick 49

Valley View 13

District 2 championship

1996

Berwick 54

Valley View 0

D2-11 Semifinals

Berwick 25

Wyoming Area 7

District 2 championship

1997

Berwick 48

Lehighton 0

D2-11 Semifinals

Berwick 28

Wyoming Area 14

District 2 championship

1998

Berwick 42

Dallas 13

D2-11 Semifinals

Berwick 14

Valley View 7

District 2 championship

1999

Valley View 24

Berwick 21

Semifinals

2000

Berwick 42

West Scranton 14

D2-11 Semifinals

Berwick 35

Pittston Area 7

District 2 championship

2001

Berwick 15

Dallas 14

D2-11 Semifinals

Berwick 34

Blue Mountain 17

D2-11 final

2003

Wyoming Area 19

Berwick 13

Semifinals

2004

Berwick 35

Honesdale 14

District 2 championship

2007

Berwick 42

Dallas 20

Semifinals

West Scranton 28

Berwick 24

District 2 championship

2008

Berwick 12

Coughlin 0

Semifinals

Berwick 3

Abington Heights 0

District 2 championship

2009

Abington Heights 53

Berwick 19

Semifinals

2012

Berwick 28

Dallas 7

Semifinals

Abington Heights 44

Berwick 35

District 2 championship

2013

Berwick 14

Crestwood 13

Semifinals

Berwick 35

Abington Heights 28

District 2 championship

>

>

scranton_prep

Scranton Prep Cavaliers

fives

1992

Scranton Prep 40

Honesdale 26

Semifinals

Nanticoke 24

Scranton Prep 21, OT

District 2 championship

2011

Dallas 39

Scranton Prep 6

Semifinals

2013

Abington Heights 31 Scranton Prep 26

Semifinals2

Class AA

1998

Wyoming Area 55

Scranton Prep 28

Semifinals

2001

Valley View 35

Scranton Prep 7

Semifinals

2005

Hanover Area 26

Scranton Prep 10

Semifinals

>

>

dallas1

Dallas Mountaineers

harrison

1997

Wyoming Area 23

Dallas 0

D2-11 Semifinals

1998

Berwick 42

Dallas 13

D2-11 Semifinals

1999

Dallas 31

Pittston Area 7

Semifinals

Dallas 7

Valley View 0

District 2 championship

2001

Berwick 15

Dallas 14

D2-11 Semifinals

2006

West Scranton 32

Dallas 20

Semifinals

2007

Berwick 42

Dallas 20

Semifinals

2009

Dallas 21

North Pocono 14

Semifinals

Abington Heights 35

Dallas 6

District 2 championship

2010

West Scranton 49

Dallas 26

Semifinals

2011

Dallas 39

Scranton Prep 6

Semifinals

Valley View 18

Dallas 12

District 2 championship

2012

Berwick 28

Dallas 7

Semifinals

Class AA

1993

Dallas 14

Dunmore 6

Semifinals

Dallas 28

Wyoming Area 9

District 2 championship

1994

Dallas 16

Meyers 6

Semifinals

Dallas 14

GAR 6

District 2 championship

1995

Dunmore 19

Dallas 15

Semifinals

______________________________________________________________________________

>

CLASS AA

>

dunmore

Dunmore

Bucks

trichilo

1992

Wyoming Area 20

Dunmore 14

Semifinals

1993

Dallas 14

Dunmore 6

Semifinals

1994

GAR 45

Dunmore 12

Semifinals

1995

Dunmore 19

Dallas 15

Semifinals

Dunmore 28

Wyoming Area 14

District 2 championship

1999

Dunmore 28

Nanticoke 17

D1-2 Semifinals

Dunmore 38

Lakeland 21

District 2 championship

2000

Lakeland 28

Dunmore 13

Semifinals

2003

Dunmore 56

Meyers 19

Semifinals

Lakeland 21

Dunmore 10

District 2 championship

2004

Dunmore 23

Bishop Hoban 6

Semifinals

Lakeland 31

Dunmore 6

District 2 championship

2006

Dunmore 28

Riverside 20

Quarterfinals

Lakeland 21

Dunmore 0

Semifinals

2007

Dunmore 42

Meyers 0

Quarterfinals

Dunmore 27

Lakeland 22

Semifinals

Dunmore 41

Riverside 14

District 2 championship

2008

Dunmore 34

Lakeland 13

Semifinals

Dunmore 48

GAR 13

District 2 championship

2009

Dunmore 34

Mid Valley 6

Semifinals

Dunmore 35

Lakeland 8

District 2 championship

Class A

2010

Dunmore 21

Old Forge 0

Semifinals

Riverside 22

Dunmore 14

District 2 championship

2011

Riverside 14

Dunmore 13

Semifinals

2012

Dunmore 34

Lackawanna Trail 12

Semifinals

2013

Dunmore 35

Lackawanna Trail 7

Semifinals

Old Forge 27

Dunmore 7

District 2 championship

>

>

Northwest

Northwest Area Rangers

moazonkey

Class A

2002

Lackawanna Trail 47

Northwest 12

D1-2 Semifinals

2003

Riverside 40

Northwest 0

Semifinals

2004

Lackawanna Trail 35

Northwest 0

District 2 championship

2006

Northwest 38

Lackawanna Trail 14

Semifinals

Old Forge 20

Northwest 13

District 2 championship

2007

Northwest 34

Holy Cross 0

Semifinals

Lackawanna Trail 28

Northwest 7

District 2 championship

2008

Old Forge 27

Northwest 7

Semifinals

2009

Northwest 43

Meyers 0

Semifinals

Northwest 40

Riverside 30

District 2 championship

2010

Riverside 34

Northwest 0

Semifinals

2013

Old Forge 35

Northwest 6

Semifinals

>

>

Gar2

GAR

Grenadiers

maurent

1994

GAR 45

Dunmore 12

Semifinals

Dallas 14

GAR 6

District 2 championship

1996

GAR 43

Lower Moreland 13

D1-2 Semifinals

Hanover Area 21

GAR 13

District 2 championship

1997

Lake-Lehman 20

GAR 12

D1-2 Semifinals

2003

Lakeland 53

GAR 6

Semifinals

2006

GAR 21

Hanover Area 14

Quarterfinals

Wyoming Area 28

GAR 18

Semifinals

2007

Lakeland 34

GAR 6

Quarterfinals

2008

GAR 17

Hanover Area 12

Semifinals

Dunmore 48

GAR 13

District 2 championship

2009

Lakeland 26

GAR 21

Semifinals

2010

GAR 42

Lake-Lehman 15

Semifinals

GAR 40

Lakeland 21

District 2 championship

2011

GAR 41

Lakeland 21

Semifinals

GAR 53

Wyoming Area 44

District 2 championship

2012

Lakeland 35

GAR 17

Semifinals

>

>

Lakelehman

Lake-Lehman Black Knights

jones

1993

Wyoming Area 40

Lake-Lehman 20

Semifinals

1995

Wyoming Area 7

Lake-Lehman 0

Semifinals

1997

Lake-Lehman 20

GAR 12

D1-2 Semifinals

Lake-Lehman 21

Montrose 20, OT

District 2 championship

2008

Hanover Area 26

Lake-Lehman 18

Quarterfinals

2010

GAR 42

Lake-Lehman 15

Semifinals

2012

Wyoming Area 49

Lake-Lehman 14

Semifinals

2013

Lake-Lehman 35

Susquehanna 0

Semifinals

Lake-Lehman 37

Lakeland 21

District 2 championship

_____________________________________________________________________________

>

CLASS A

>

old_forge

Old Forge

Blue Devils

schuback

1993

Old Forge 39

Bishop O’Reilly 13

District 2 championship

1999

Lackawanna Trail 20

Old Forge 6

Semifinals

2001

Lackawanna Trail 28

Old Forge 6

Semifinals

2002

Old Forge 14

Bristol 10

D1-2 Semifinals

Lackawanna Trail 28

Old Forge 6

District 2 championship

2003

Lackawanna Trail 33

Old Forge 7

Semifinals

2006

Old Forge 42

Mid Valley 14

Semifinals

Old Forge 20

Northwest 13

District 2 championship

2007

Lackawanna Trail 34

Old Forge 22

Semifinals

2008

Old Forge 27

Northwest 7

Semifinals

Riverside 48

Old Forge 21

District 2 championship

2009

Riverside 30

Old Forge 14

Semifinals

2010

Dunmore 21

Old Forge 0

Semifinals

2011

Old Forge 10

Lackawanna Trail 7

Semifinals

Old Forge 47

Riverside 6

District 2 championship

2012

Old Forge 42

Riverside 7

Semifinals

Dunmore 7

Old Forge 6

District 2 championship

2013

Old Forge 35

Northwest 6

Semifinals

Old Forge 27

Dunmore 7

District 2 championship

>

>

lackawanna_trail

Lackawanna Trail

Lions

richy

1994

Lakeland 34

Lackawanna Trail 0

D2-12 Semifinals

1998

Lackawanna Trail 24

Bishop O’Reilly 17

Semifinals

Riverside 42

Lackawanna Trail 14

District 2 championship

1999

Lackawanna Trail 20

Old Forge 6

Semifinals

Lackawanna Trail 26

Bishop O’Hara 6

District 2 championship

2000

Lackawanna Trail 20

Riverside 7

Semifinals

Lackawanna Trail 41

Carbondale Area 8

District 2 championship

2001

Lackawanna Trail 28

Old Forge 6

Semifinals

Carbondale Area 14

Lackawanna Trail 13

District 2 championship

2002

Lackawanna Trail 47

Northwest 12

D1-2 Semifinals

Lackawanna Trail 28

Old Forge 6

District 2 championship

2003

Lackawanna Trail 33

Old Forge 7

Semifinals

Lackawanna Trail 39

Riverside 20

District 2 championship

2004

Lackawanna Trail 35

Northwest 0

District 2 championship

2005

Lackawanna Trail 49

Mid Valley 6

District 2 championship

2006

Northwest 38

Lackawanna Trail 14

Semifinals

2007

Lackawanna Trail 34

Old Forge 22

Semifinals

Lackawanna Trail 28

Northwest 7

District 2 championship

2011

Old Forge 10

Lackawanna Trail 7

Semifinals

2012

Dunmore 34

Lackawanna Trail 12

Semifinals

2013

Dunmore 35

Lackawanna Trail 7

Semifinals

>

>

susquehanna_community

Susquehanna Sabers

kempa

1994

Susquehanna 21

Bishop O’Reilly 3

D2-12 Semifinals

Susquehanna 21

Lakeland 14

D2-12 championship

1995

Susquehanna 28

Bishop O’Hara 18

D2-12 Semifinals

Susquehanna 46

Bishop Hafey 14

D2-12 championship

1997

Bishop O’Reilly 57

Susquehanna 14

Semifinals

2000

Carbondale Area 40

Susquehanna 20

Semifinals

Class AA

2010

Lakeland 20

Susquehanna 3

Semifinals

2013

Lake-Lehman 35

Susquehanna 0

Semifinals

>

>

holy_cross

Holy Cross Crusaders

heyen

2007

Northwest 34

Holy Cross 0

Semifinals

_____________________________________________________________________________