It’s a warm — that’s right — a warm and muggy night in Scranton and the threat of thunderstorms linger above Memorial Stadium. But, the meet will try to go on. …

Here is where you will be able to find results at the best pace I can keep beneath the tent.

 

Katie Dammer.
Photo by Jason Farmer

 

 

 

GIRLS RESULTS

 

 

CLASS 3A

Team: Abington Heights 46; Valley View 30; Pittston Area 29; Wallenpaupack 29; Scranton 29; Scranton Prep 22; North Pocono 16; West Scranton 14; Honesdale 13; Delaware Valley 6.

 

Distance Medley (800-400-400-1600): Abington Heights (Elyse Simakaski, Anna Marchetta, Maddie Lucas, Katie Dammer) 9:50.64; Scranton Prep 10:00.42; Valley View 10:15.91; Pittston Area 10:23.15; Honesdale 10:32.55; Scranton 10:35.12; North Pocono 11:11.30; Wallenpaupack 11:30.84; Delaware Valley 11:32.30.

 

Abington Heights Distance Medley

 

 

400 Relay (4 X 100): Scranton (Awnshae Smith, Samara Haigler, Maryam Hamidi, Ciera Chandler) 51.95; Valley View 52.31; Wallenpaupack 52.31; Pittston Area 52.44; West Scranton 52.59; Scranton Prep 52.96; Abington Heights 53.15; North Pocono 53.26; North Pocono 53.26; Delaware Valley 54.29; Honesdale 55.78.

 

Scranton 400 Relay

 

 

 

HIGHLIGHTS

 

 

 

 

1200 Medley (400-200-200-400): North Pocono (Brea Pigatt, Maria Piccolino, Amanda Paglianite, Lila Gaughan) 2:59.97; Abington Heights 3:01.94; Scranton 3:04.37; West Scranton 3:04.91; Pittston Area 3:07.73; Scranton Prep 3:11.43; Honesdale 3:16.76; Wallenpaupack 3:19.45; Valley View 3:21.27; Delaware Valley 3:22.52.

 

 

 

North Pocono 1200 Medley

 

 

3200 Relay (4 X 800): Wallenpaupack (Sam Killiany, Makenzie Turner, Kara Campbell, Rylee Arenson) 9:51.59; Abington Heights 10:03.49; Scranton Prep 10:06.67; Pittston Area 10:31.19; Valley View 10:42.32; Honesdale 10:59.09; Scranton 11:29.83; Delaware Valley 12:14.47; North Pocono 13:28.07.

 

 

Wallenpaupack 3200 Relay

 

 

1600 Medley (200-200-400-800): Abington Heights (Mariel Curra, Emily Clauss, Hannah Hughes, Katie Dammer) 4:22.64; Valley View 4:34.97; Scranton 4:45.03; Delaware Valley 4:45.16; Pittston Area 4:52.19; Honesdale 4:53.27; Scranton Prep 4:48.17; Wallenpaupack 5:06.64.

 

Abington Heights 1600 Medley

 

 

 

1600 Relay (4 X 400): Wallenpaupack (Sam Killiany, Makenzie Turner, Madison Nakielny, Kara Campbell) 4:04.27; Abington Heights 4:11.41; Pittston Area 4:16.97; West Scranton 4:26.82; Valley View 4:31.34; North Pocono 4:32.20; Scranton 4:35.51; Honesdale 4:37.33; Delaware Valley 4:45.65; Scranton Prep, 4:48.39.

 

 

Wallenpaupack 1600 Relay

 

 


 

 

CLASS 2A

 

Team: Western Wayne 51; Dunmore 34; Montrose 33; Holy Cross 32; Lakeland 30; Susquehanna 18; Lackawanna Trail 17; Mid Valley 10; Carbondale Area 5.

 

Distance Medley (800-400-400-1600): Holy Cross (Alex Tomaine, Rosalie Bennie, Mollie Burda, Lexi Walsh) 10:12.46; Montrose 10:14.10; 3 Trail 10:44.26; Western Wayne 10:47.63; Lakeland 10:57.96; Dunmore 12:05.03; Mid Valley 12:12.71; Susquehanna 13:44.78; Carbondale Area 13:51.94.

 

 

Holy Cross Distance

 

 

400 Relay (4 X 100): Dunmore (Gillian Coar, Samantha Domzalski, Mia Chiaro, Abby Springer ) 51.57; Western Wayne 52.15; Montrose 52.47; Susquehanna 53.56; Lakeland 54.20; Mid Valley 54.22; Lackawanna Trail 54.45; Holy Cross 55.11; Carbondale Area 59.03; Blue Ridge 1:01.96.

 

 

Dunmore 400 Relay

 

 

1200 Medley (400-200-200-400): Western Wayne (Elizabeth Pulice, Cassidy Asinski, Gianna DeBastiani, Trina Barcarola) 2:56.03; Dunmore 2:59.49; Susquehanna 2:59.76; Lakeland 3:08.87; Holy Cross 3:10.74; Mid Valley 3:13.57; Montrose 3:17.84; Carbondale Area 3:27.41; Lackawanna Trail 3:28.49.

 

Western Wayne 1200 Medley

 

 

3200 Relay (4 X 800): Lakeland (Camryn Cerminaro, Naomi Paull, Haley Hunsinger, Danielle Setta) 10:26.44; Western Wayne 10:47.41; Montrose 10:54.02; Holy Cross 11:35.72; Dunmore 11:41.26; Susquehanna 15:27.70.

 

 

Lakeland 3200 Relay

 

 

 

1600 Medley (200-200-400-800): Western Wayne (Cassidy Asinski, Noel Orehek, Morgan Wagner, Annie Skirpan) 4:33.22; Holy Cross 4:34.12; Lackawanna Trail 4:35.49; Montrose 4:48.47; Carbondale Area 5:05.53; Susquehanna 5:06.39; Lakeland 5:19.43; Dunmore 5:25.02; Mid Valley 5:44.91. 

 

Western Wayne 1600 Medley

 

 

1600 Relay (4 X 400): Western Wayne (Elizabeth Pulice, Gianna DeBastiani, Samantha Atcavage, Trina Barcarola) 4:12.40; Dunmore 4:17.44; Montrose 4:23.07; Lakeland 4:23.78; Holy Cross 4:25.59; Lackawanna Trail 4:29.56; Mid Valley 4:32.62.

 

 

Western Wayne 1600 Relay

 

 


 

 

BOYS RESULTS

 

CLASS 3A

 

Team: Scranton 45; Abington Heights 39; Delaware Valley 34; Wallenpaupack 33; Scranton Prep 24; Pittston Area 21; North Pocono 16; Valley View 13; Honesdale 6; West Scranton 3.

 

Distance Medley (800-400-400-1600): Abington Heights (Dan Uhranowsky, Shervin Mokhtari, Antonio Maletta, Kyle Burke) 8:07.87 (meet record; old mark 8:11.46, Wallenpaupack, 2005); Wallenpaupack 8:16.01; Scranton Prep 8:30.47; Scranton 8:37.99; Delaware Valley 8:47.07; Pittston Area 8:47.86; Honesdale 9:28.22; Valley View 9:48.84; North Pocono 10:43.96. 

 

 

Abington Heights DM — Meet record

 

 

 

400 Relay (4 X 100): Scranton (Jared Cipriano, Ian Lewis, Akash Darjee, Rodo Brown) 43.57; Valley View 43.94; North Pocono 45.48; Scranton Prep 46.08; Pittston Area 46.22; Wallenpaupack 46.25; Delaware Valley 46.75; Abington Heights 47.99; Honesdale 49.04.

 

 

Scranton 400 Relay

 

 

 

HIGHLIGHTS

 

 

 

 

1200 Medley (400-200-200-400): Delaware Valley 2:27.95; Scranton 2:28.71; North Pocono 2:34.93; Scranton Prep 2:38.64; Abington Heights 2:39.17; Pittston Area 2:40.55; Wallenpaupack 2:41.87; Honesdale 2:47.34; Valley View 3:00.24.

 

Delaware Valley 1200 Medley

 

 

 

HIGHLIGHTS

 

 

 

 

3200 Relay (4 X 800): Wallenpaupack (Thomas Johnson, Nick Lancaster, Stephen Kober, James Carrubba) 8:27.14; Delaware Valley 8:34.83; Abington Heights 8:42.69; Pittston Area 8:43.28; Scranton 8:51.85; West Scranton 9:14.48; Valley View 9:25.16; Scranton Prep 9:38.43; North Pocono 10:01.64; Honesdale 10:02.53.

 

 

Wallenpaupack 3200 Relay

 

 

 

1600 Medley (200-200-400-800): Abington Heights (Chris Schimelfenig, Tucker Schimelfenig, Dan Uhranowsky, Kyle Burke) 3:43.44; Scranton 3:48.96; Scranton Prep 3:49.61; Wallenpaupack 3:51.42; Delaware Valley 4:00.11; Honesdale 4:00.48; Pittston Area 4:06.23; North Pocono 4:19.97; Valley View 4:26.48.

 

 

Abington Heights 1600 Medley

 

 

1600 Relay (4 X 400): Scranton (Ian Lewis, Imani Gonzalez, Rheyse Green, Akash Darjee) 3:28.28; Abington Heights 3:28.58; Delaware Valley 3;33.39; Wallenpaupack 3:38.48; Pittston Area 3:38.71; North Pocono 3:42.76; Valley View 3:46.65; Scranton Prep 3:59.78; Honesdale 4:13.01.

 

 

Scranton 1600 Relay

 

 

CLASS 2A

Team: Lakeland 54; Montrose 38; Western Wayne 36; Mid Valley 28; Holy Cross 27; Dunmore 19; Lackawanna Trail 16; Carbondale Area 7; Mountain View 4; Susquehanna 3; Blue Ridge 2.

 

Distance Medley (800-400-400-1600): Montrose (Liam Mead, Mike Henry, Evan Snyder, Brandon Curley) 8:31.35; Holy Cross 8:34.35; Western Wayne 8:39.07; Mid Valley 8:44.56; Lakeland 9:04.04; Carbondale Area 9:39.42; Dunmore 9:40.47; Lackawanna Trail 9:50.65; Blue Ridge 9:51.86; Riverside 10:15.50; Mountain View 10:36.53.

 

 

Montrose Distance Medley

 

 

400 Relay (4 X 100): Lakeland (Billy Good, Tyler Prudente, Brandon Wentovich, Cy Babcanec) 45.14; Mid Valley 45.74; Western Wayne 46.52; Montrose 46.74; Lackawanna Trail 47.33; Carbondale Area 47.46; Susquehanna 48.35; Dunmore 50.22; Blue Ridge 50.42; Mountain View 53.01.

 

Lakeland 400 Relay

 

 

1200 Medley (400-200-200-400): Lakeland (Jacob Frazier, Tyler Prudente, Brandon Wentovich, Cy Babcanec) 2:30.30; Dunmore 2:34.15; Montrose 2:34.59; Western Wayne 2:35.96; Lackawanna Trail 2:40.53; Mid Valley 2:40.90; Holy Cross 2:43.21; Susquehanna 3:04.64; Mountain View 3:05.60; Carbondale Area 3:10.55; Riverside 3:11.90.

 

 

Lakeland 1200 Medley

 

 

 

3200 Relay (4 X 800): Lakeland (John Noldy, Matthew McGowan, James Lewis, Thomas Pidgeon) 8:42.15; Mid Valley 8:49.71; Western Wayne 8:54.60; Montrose 9:12.35; Holy Cross 9:24.93; Lackawanna Trail 9:30.87; Dunmore 9:52.56; Carbondale Area 10:08.17; Susquehanna 10:10.16; Mountain View 10:24.72.

 

 

Lakeland 3200 Relay

 

 

1600 Medley (200-200-400-800): Lakeland (Cy Babcanec, Jacob Snipes, Tyler Prudente, Noah Chup) 3:48.18; Holy Cross 3:49.19; Montrose 3:50.33; Western Wayne 3:51.26; Mid Valley 3:58.59; Mountain View 4:01.17; Dunmore 4:01.43; Lackawanna Trail 4:10.82; Carbondale Area 4:19.96; Susquehanna 4:26.56; Riverside 4:51.27.

 

Lakeland 1600 Medley

 

 

 

1600 Relay (4 X 400): Lakeland (Jacob Frazier, Logan Bednash, Thomas Pidgeon, Cy Babcanec) 3:27.75; Western Wayne 3:36.66; Montrose 3:38.35; Holy Cross 3:47.13; Dunmore 3:48.81; Lackawanna Trail 3:50.15; Blue Ridge 3:53.62; Mountain View 3:54.39; Mid Valley 3:55.21; Susquehanna 4:09.47; Carbondale Area 4:11.14.

 

 

Lakeland 1600 Relay