Hoping the weather holds up. … Posting for the district championships offers some huge challenges, but with the great cooperation from our friends at Wil-time, I am going to give it a shot today from Scranton Memorial Stadium.

 

GIRLS RESULTS

 

 

 

Team: Abington Heights 104.5; Dallas 61; Scranton 60; Pittston Area 55; Berwick 51; Scranton Prep 49; Hazleton Area 48; Wallenpaupack 48; Nanticoke 37; Valley View 35; Wyoming Area 30; Wyoming Valley West 25; West Scranton 19; North Pocono 19; Coughlin 17.5; Honesdale 15; Tunkhannock 13; Delaware Valley 10; Crestwood 5.

 

3200 Relay: Wallenpaupack (Rylee Arenson, Mackenzie Turner, Kara Campbell, Samantha Killiany) 9:43.21; Abington Heights 9:56.45; Scranton Prep 9:57.19; Pittston Area 9:59.02; Valley View 10:15.83; Wyoming Valley West 10:18.70; Honesdale 10:22.28; Hazleton Area 10:52.18.

 

 

 

 

 

Javelin: Paige Bonin (HAZ) 126-4; Gabbrielle Roote (TUN) 114-3; Renny Murphy (BER) 112-7; Taylor Zabrenski (NAN) 108-10; Virginia Yurchak (HAZ) 106-8; Emma Coles (PA) 104-5; Addy Ross (DV) 103-9; Amber Jenkins (PA) 101-1.

 

Pole: Abby Norwillo (PA) 12-0; Victoria Atkinson (SP) 11-6; Dani Heine (AH) 11-6; Andrea Shipton (CRE) 10-0; Amber Koshinski (BER) 9-0; Hollie Holthaus (DAL) 9-0; Dani McGrane (COU) 8-6 and Rachel Klein (AH) 8-6.

 

Triple: Ashley Blannard (WVW) 37-7.25; Amiah Lukowski (NAN) 36-2; Calista Marzolino (AH) 36-1; Le’June Berry (COU) 35-5.5; Valerie Gerchack (WA) 35-0.25; Brenna Klaproth (SP) 34-11.5; Maria Piccolino (NP) 34-10.25; Ione Fetsko (SP) 34-8.

 

100 Hurdles: Calista Marzolino (AH) 15.86; Giavanna Innamoranti (PA) 16.50; Abby Pidgeon (VV) 16.80; Shelby Stackhouse (WA) 16.58; Abby Zolner (DAL) 16.59; Amanda Paglianite (NP) 16.81; Isabella Colyer (HAZ) 16.96; Andrea Ruby (PA) 17.03.

 

 

 

 

100: Kyahni Harbin (SCR) 12.57; Amiah Lukowski (NAN) 12.83; Samantha Mazula (DAL) 12.99; Amber Koshinski (BER) 13.21; Jillian Buchman (HAZ) 13.27; Keyla Lantigua (WS) 13.36; Ava Angeloni (VV) 13.40; Samara Haigler (SCR) 13.45.

 

 

 

 

High: Shelby Stackhouse (WA) 5-3; Calista Marzolino (AH) 5-1; Mariel Curra (AH) 5-1; Le’June Berry (COU) 5-1; Ashton Ashby (PA) 4-11; Brooke Acoveno (DV) 4-11; Aubrey Boyd (WVW) 4-9; Skylar Bianchi (VV) 4-9.

 

1600: Katie Dammer (AH) 4:54.24 (meet record; old mark, 4:55.04, 1995, Lisa Roder, Wallenpaupack); Adiya Golden (SP) 5:13.10; Mackenzie LaMorte (HON) 5:30.75; Nicole Zambetti (PA) 5:31.74; Megan Borton (DAL) 5:32.50; Anna Brier (SP) 5:38.71; Katie Shea (SCR) 5:40.66.

 

 

 

400 Relay: Scranton (Awnshae Smith, Maryam Hamidi, Samara Haigler, Kyahni Harbin) 50.28; Dallas 51.14; Valley View 51.72; West Scranton 51.75; Berwick 51.87; Pittston Area 51.89; Hazleton Area 52.07; Scranton Prep 52.58.

 

400: Mackenzie Turner (WAL) 58.93; Maryam Hamidi (SCR) 1:00.90; Madison Nakielny (WAL) 1:00.95; Charity McLeod (PA) 1:01.04; Ava Buttner (SP) 1:01.17; Megan Reed (HAZ) 1:01.71; Dani Beamish (AH) 1:03.52; Rylee Arenson (WAL) 1:03.77.

 

 

 

 

300 Hurdles: Abby Zolner (DAL) 46.18; Abby Pidgeon (VV) 47.91; Awnshae Smith (SCR) 48.25; Julia Polt (HON) 49.26; Amanda Paglianite (NP) 49.92; Jade Sency (HAZ) 50.40; Maria Piccolino (NP) 50.44; Paige Vennie (WAL) 50.44.

 

 

 

 

800: Samantha Killiany (WAL) 2:20.10; Hannah Hughes (AH) 2:24.47; Charisse Mulherin (VV) 2:27.37; Melissa Leonard (DAL) 2:29.27; Nicole Zambetti (PA) 2:29.44; Mackenzie LaMorte (HON) 2:29.73; Grace Jarden (DAL) 2:30.72.

 

 

 

 

 

 

200: Kyahni Harbin (SCR) 26.04; Amiah Lukowski (NAN) 26.73; Jillian Buchman (HAZ) 27.12; Samantha Mazula (DAL) 27.22; Keyla Lantigua (WS) 27.34; Reese Mensinger (BER) 27.58; Samara Haigler (SCR) 27.85; Alondra Church (DAL) 29.18.

 

 

 

 

 

3200: Katie Dammer (AH) 10:55.01; Mia Bellucci (SP) 11:33.59; Emma Marion (AH) 12:08.57; Laina Bogusta (DV) 12:15.63; Katie Shea (SCR) 12:16.67; Sarah Bath (AH) 12:22.42; Kaitlyn Hodakowski (DAL) 12:30.50; Sarah Myers (HAZ) 12:33.17.

 

 

 

 

 

Long: Ashley Blannard (WVW) 17-11.5; Amiah Lukowski (NAN) 17-5.75; Dani Heine (AH) 17-0.5; Ione Fetsko (SP) 16-11.5; Abby Norwillo (PA) 16-6.25; Victoria Atkinson (SP) 16-3.75; Megan Dalo (BER) 16-1.5; Meghan Winter (VV) 15-10.5.

 

 

Shot: Payden Montana (BER) 50-4.25 (meet record; old mark, 44-7, 2017, Payden Montana); Keturah LeGette (HAZ) 39-8; Madelyn Resciniti (WA) 36-11; Tania Grissom (WS) 34-4; Dia Cruz (BER) 33-3; Rebecca Avery (TUN) 33-2; Nijah Dickerson (SCR) 32-4; Sky Smith (AH) 32-3.

 

 

Berwick’s Payden Montana

 

 

Discus: Payden Montana (BER) 154-8 (meet record; old mark, 148-6, Emily Johns, Lake-Lehman, 2015); Jessica Slagus (NP) 124-9; Alicia Langan (DAL) 109-3; Madelyn Resciniti (WA) 106-11; Jill Bird (AH) 106-7; Makayla Force (BER) 106-5; Rebecca Avery (TUN) 106-3; Sarah Krokos (DAL) 106-00.

 

1600 Relay: Wallenpaupack (Sam Killiany, Mackenzie Turner, Madison Nakielny, Kara Campbell) 4:05.10; Abington Heights 4:10.34; Scranton 4:11.65; Dallas 4:11.72; Hazleton Area 4:12.54; Pittston Area 4:13.80; West Scranton 4:19.78; Valley View 4:20.70.

 

State qualifiers: All winners; Atkinson (SP), Heine (AH), pole; Slagus (NP), discus.

 


 

 

BOYS RESULTS

 

 

 

 

 

 

Team: Wallenpaupack 80; Scranton 80; Abington Heights 72; Pittston Area 58; Delaware Valley 53.25; Hazleton Area 47; Wyoming Area 38; Coughlin 37.75; Scranton Prep 35; West Scranton 29; Dallas 29; Tunkhannock 29; Berwick 28; Wyoming Valley West 27.5; Valley View 21.25; North Pocono 15.25; Crestwood 11; Nanticoke 6; Honesdale 5.

 

3200: Wallenpaupack (Thomas Johnson, Stephen Kober, James Carrubba, Tyler Wirth) 8:26.47; Delaware Valley 8:30.09; Pittston Area 8:32.61; Abington Heights 8:33.67; Crestwood 8:46.92; Scranton 9:03.49; West Scranton 9:11.00; Wyoming Valley West 9:14.01.

 

Wallenpaupack 3200 Relay

 

 

High: Trejon Turner (TUN) 6-9; Ky’Ron Harbin (SCR) 6-7; Jeffrey Planutis (HAZ) 6-3; Tucker Schimelfenig (AH) 6-1; Hassan Keys (DV) 6-1; Bo Lynett (SP) 5-9; Devon Rhodes (WVW) 5-9; Zachery Abdelqader (WVW) 5-7.

 

 

 

 

 

Discus: Garry Wrobleski (SP) 149-4; Chance Smith (WAL) 135-10; John Chesson (VV) 135-0; Jacob Roccabruna (DV) 134-2; Chris Kryeski (NP) 132-10; Walter Coles (PA) 129-4; Anthony Rossi (SP) 129-1; Ryan Flynn (AH) 127-10.

 

 

Scranton Prep’s Garry Wrobleski

 

 

 

Long: Ky’Ron Harbin (SCR) 23-0.25; Cole Horan (COU) 22-3.25; Matt Maransky (DAL) 20-10; Sammy Segers (SP) 20-9.5; Erik Bennett (TUN) 20-7; Steven Yordy (WA) 20-6.75; Ryan Cosgrove (SP) 20-1.5; Devon Rhodes (WVW) 20-1.

 

 

 

 

 

 

110 Hurdles: CJ Anderson (DV) 14.39; Antonio Maletta (AH) 15.70; Sebastian Rojas (HAZ) 16.06; Brian Durden (WAL) 16.11; Nick Barbieri (PA) 16.34; Hunter Jones (COU) 16.87; Luciano Stranko (HAZ) 16.89; Will Gianesses (DV) 17.43.

 

 

 

 

Javelin: Marc Minichello (WA) 204-1 (meet record; old mark, 200-11, 2002, Justin Ryncavage, Coughlin); Joe Grula (HAZ) 185-4; Walter Coles (PA) 171-1; Dominic DeLuca (DAL) 157-3; Joey Scarfalloto (HON) 157-2; Alex Sharkuski (BER) 155-7; Ty Wesenyak (WAL) 155-1; Scott Campbell (HAZ) 154-1.

 

 

 

 

 

100: Reggie Dickey (WS) 11.05; Vincent Todd (COU) 11.24; Akash Darjee (SCR) 11.34; Rodo Brown (SCR) 11.47; Kayne Burton (WA) 11.48; Alex Parks (BER) 11.51; Jevani Sancho (WA) 11.55; Patrick Redman (VV) 11.66.

 

 

 

 

 

1600: Kyle Burke (AH) 4:19.32; Tyler Wirth (WAL) 4:19.71; Dieter Burckes (WAL) 4:32.01; Nicholas Gershey (SP) 4:33.45; Josh Wyandt (DAL) 4:36.43; Stephen Kober (WAL) 4:38.14; Josh Christensen (SCR) 4:38.81; Dustin Edsall (HON) 4:41.56.

 

 

 

 

 

400 Relay: Coughlin (Marquis Silva, Rafael McCoy, Cole Horan, Vincent Todd) 42.85 (meet record; old mark, 43.03, 2011, Tunkhannock); Scranton 43.08; Valley View 43.20; Wyoming Area 44.50; Berwick 44.85; West Scranton 45.22; Wallenpaupack 45.65; Tunkhannock 45.91.

 

 

 

 

 

400: Akash Darjee (SCR) 49.68; Mitchell Forgash (WVW) 50.63; Tyler Reilly (NP) 51.04; Michael Bradley (HAZ) 51.18; Carter Schmalzle (WAL) 52.24; Marcus Tilla (SCR) 52.68; Michael Mikitish (PA) 52.93; Chris Schimelfenig (AH) 53.07.

 

Scranton’s Akash Darjee

 

 

Pole: Dalton Yeust (TUN) 13-0; Connor Barnes (WAL) 12-6; Trevor Grochowski (NAN) 12-0; Christian Breton (WVW) 12-0; Matt Maransky (DAL) 12-0; Matt Shipton (CRE) 11-6; August Cahn (WAL) 11-6; John Ruzzano (DV) and Alex Lengel (VV) and Connor Aversa (NP) and Trenton Zavada (COU), tie for eighth.

 

300 Hurdles: CJ Anderson (DV) 38.65; Antonio Maletta (AH) 39.13; Jack Doyle (DV) 40.34; Shane Syms (PA) 41.67; Nate Maransky (DAL) 42.40; Long Le (BER) 42.43; Shervin Mokhtari (AH) 42.73; Nick Barbieri (PA) 43.01.

 

800: Mitchell Forgash (WVW) 1:58.74; Dan Uhranowsky (AH) 1:59.38; Tyler Wirth (WAL) 2:00.48; Adam Borton (DAL) 2:00.76; Hunter Krakalo (PA) 2:01.66; Ryan Steiner (HAZ) 2:01.80; Vincent Schlenker (DV) 2:02.08; Matthew Brunetti (CRE) 2:05.69.

 

200: Reggie Dickey (WS) 22.47; Rafael McCoy (COU) 22.56; Seth Vernon (VV) 22.99; Alex Parks (BER) 23.28; Tyler Reilly (NP) 23.46; Kayne Burton (WA) 23.58; Rodo Brown (SCR) 23.86; Ian Lewis (SCR) 25.43.

 

Shot: Philip Cocco (PA) 47-5.25; Jacob Rutkowski (PA) 44-1.75; Ryan Flynn (AH) 43-7; Walter Coles (PA) 41-11.5; Bailey Loureiro (WS) 41-5.5; John O’Boyle (CRE) 39-6.75; Logan Burns (VV) 39-6.5; John Boyd (DV) 39-5.5.

 

Triple: Ky’ron Harbin (SCR) 46-9.5; Joe Grula (HAZ) 45-10.25; Steven Yordy (WA) 44-11.5; Ignccio Diaz (HAZ) 43-3; Erik Bennett (TUN) 41-8.25; Carter Schmalzle (WAL) 40-9.25; George Ellis (SCR) 39-3.5; Joe Thiel (NP) 38-10.25.

 

3200: Mitchell Martin (BER) 9:45.06; Kyle Burke (AH) 9:45.72; Nicholas Gershey (SP) 9:51.95; Mitchell Rome (DAL) 9:58.42; Thomas Johnson (WAL) 10:05.43; Dieter Burckes (WAL) 10:05.49; Josh Christiansen (SCR) 10:14.79; Tyler Wirth (WAL) 10:23.50.

 

1600 Relay: Abington Heights (Chris Schimelfenig, Dan Uhranowsky, Antonio Maletta, Kyle Burke) 3:23.89; Scranton 3:26.86; Delaware Valley 3:30.18; Wallenpaupack 3:32.03; Pittston Area 3:34.25; Hazleton Area 3:34.90; Scranton Prep 3:39.79; Dallas 3:40.74.

 

State qualifiers: All winners; Harbin (SCR), high; Horan (COU), long; Grula (HAZ), javelin and triple; Wirth (WAL), 1600; Scranton, 400 relay; Valley View, 400 relay; Maletta (AH), 300 Hurdles.