After the worst spring in recent memory, today is a great day for the Robert Spagna Championship meet at Scranton Memorial Stadium.

Events will begin at 4 p.m. with trials (which should be eliminated) in the hurdles and 100-meter dash and finals in some field events.

Will be updating as fast as I can.

 

Abington Heights’ Calista Marzolino in the long jump during the Robert Spagna Championships.
Jason Farmer / Staff Photographer

 

 

 

GIRLS

 

Class 3A Team: Abington Heights 115; Wallenpaupack 59; Scranton Prep 54; Valley View 40; West Scranton 38; Scranton 30; North Pocono 25; Delaware Valley 23.33; Honesdale 16.

 

Class 2A Team: Western Wayne 63.66; Dunmore 46; Lakeland 39; Montrose 37; Susquehanna 36; Holy Cross 29; Elk Lake 26; Carbondale Area 14; Lackawanna Trail 11.

 

 

3200 Relay: Wallenpaupack (Sam Killiany, Mackenzie Turner, Rylee Arenson, Kara Campbell) 9:49.39; Scranton Prep 9:50.12; Abington Heights 10:06.06; Valley View 10:20.24; Lakeland 10:20.63; Honesdale 10:21.24; Western Wayne 10:55.46; Scranton 11:21.37.

 

 

100 Hurdles: Skyla Wilson (SUS) 14.81; Trina Barcarola (WW) 15.14; Jillian Warabak (HC) 15.29; Calista Marzolino (AH) 15.80; Abby Pidgeon (VV) 16.32; Amanda Paglianite (NP) 16.80; Julia Polt (HON) 16.99; Awnshae Smith (SCR) 17.85.

 

 

 

 

 

100: Gillian Coar (DUN) 12.64; Chalice Guyette (MON) 12.93; Skyla Wilson (SUS) 12.99; Keyla Lantigua (WS) 13.06; Lydia Ofalt (EL) 13.07; Madison Nakielny (WAL) 13.27; Lylah Mosley (WS) 13.38; Keena Dicette (DV) 13.55.

 

HIGHLIGHTS

 

 

 

 

Javelin: Shannon Czekaj (DUN) 104-9; Maddy Vinskofski (WS) 103-2; Tabitha Boyd (WAL) 98-2; Makayla Cole EL) 95-6; Addy Ross (DV) 95-6; Jadyn Swartout (VV) 91-3; Elizabeth Desmet (WAL) 89-10; Katherine Dzwonczyk (SP) 84-7.

 

 

Dunmore’s Shannon Czekaj

 

 

 

1600: Katie Dammer (AH) 4:55.99; Lexi Walsh (HC) 5:18.10; Adiya Golden (SP) 5:22.14; Victoria James (LT) 5:23.98; Hannah Perkins (MON) 5:29.72; Tedra Harrison (HON) 5:33.81; Santina Burak (VV) 5:37.76; Emma Marion (AH) 5:38.53.

 

 

400 Relay: Dunmore (Mia Chiaro, Abby Springer, Samantha Domzalski, Gillian Coar) 51.25; West Scranton 51.33; Montrose 51.80; Wallenpaupack 51.93; Scranton 52.27; Western Wayne 52.32; Abington Heights 52.60.

 

Dunmore’s Gillian Coar with a close finish in the 400 meter relay.
Jason Farmer / Staff Photographer

 

 

 

Pole: Victoria Atkinson (SP) 12-0 (fewer misses); Dani Heine (AH) 12-0; Trina Barcarola (WW) 11-6; Corah Krantz (LAK) 10-6; Sydney Krompasky (WW) 9-6; Sydney Bryla (LAK) 8-6; Alex Guse (NP) 8-6; Rachel Klein (AH) 8-6.

 

400: Mackenzie Turner (WALL) 58.64; Maryam Hamidi (SCR) 1:00.34; Annie Skirpan (WW) 1:00.42; Lydia Ofalt (EL) 1:00.97; Gillian Coar (DUN) 1:01.29; Ava Buttner (SP) 1:01.57; Anna Loomis (MON) 1:02.24.

 

Wallenpaupack’s Mackenzie Turner

 

 

300 Hurdles: Skyla Wilson (SUS) 44.65; Trina Barcarola (WW) 45.74; Mia Chiaro (DUN) 47.44; Abby Pidgeon (VV) 48.19; Jillian Warabak (HC) 48.22; Samantha Atcavage (WW) 48.84; Awnshae Smith (SCR) 48.87; Maria Piccolino (NP) 49.94.

 

 

800: Katie Dammer (AH) 2:14.96 (meet record; old mark, 2:18.80, 2012, Kaitlyn Lewis, North Pocono); Samantha Killiany (WAL) 2:21.05; Victoria James (LT) 2:24.83; Charisse Mulherin (VV) 2:28.56; Hannah Perkins (MON) 2:30.51; Mackenzie Lamorte (HON) 2:30.96; Annie Skirpan (WW) 2:31.71; Hannah Hughes (AH) 2:34.79.

 

 

 

Abington Heights’ Katie Dammer

 

 

 

200: Skyla Wilson (SUS) 26.18; Chalicce Guyette (MON) 27.12; Lydia Ofalt (EL) 21.17; Keyla Lantigua (WS) 27.27; Maryam Hamidi (SCR) 21.42; Ava Buttner (SP) 27.69; Keena Dicette (DV) 27.73; Samara Haigler (SCR) 27.73.

 

HIGHLIGHTS

 

 

 

 

Shot: Mikayla Marino (LAK) 39-0; Sarah Korty (CAR) 38-2; Tania Grissom (WS) 34-8.5; Sky Smith (AH)  33-6; Nijah Dickerson (SCR) 31-6; Esmeralda Mendez (WW) 31-5.5; Adele Hollander (AH) 31-4; Makayla Cole (EL) 29-10.

 

 

Discus: Mikayla Marino (LAK) 126-4; Jess Slagus (NP) 122-10; Sarah Korty (CAR) 104-7; Esmeralda Mendez (WW) 99-7; Jadyn Swartout (VV) 98-3; Maddy Vinskofski (WS) 96-11; Jill Bird (AH) 95-9; Katherin Dzwonczyk (SP) 95-4.

 

Lakeland’s Mikayla Marino

 

 

Long: Calista Marzolino (AH) 16-6.75; Dani Heine (AH) 16-5; Ione Fetsko (SP) 16-4.5; Gianna DeBastiani (WW) 16-1.75; Meghan Winter (VV) 15-7;  MacKenzie Meagher (HON) 15-4.75; Victoria Rojas (WAL) 15-3; Virginia McDonough (HC) 15-2.75.

 

3200: Katie Dammer (AH) 11:34.11; Mia Bellucci (SP) 11:45.02; Lexi Walsh (HC) 12:01.72; Shyanne Bennett (EL) 12:09.38; Laina Bogusta (DV) 12:09.53; Emma Marion (AH) 12:21.03; Katie Shea (SCR) 12:32.22; Sarah Bath (AH) 12:45.82.

 

High: Calista Marzolino (AH) 5-2; Sarah Wanat (LAK) and Mariel Curra (AH) 5-0; Radvile Vaiciulyte (MON) 4-10; Brooke Acoveno (DV) 4-10; Skylar Bianchi (VV) 4-10; Emily Anderson (DV) 4-8; Maya Black (WW) 4-8.

 

Triple: Calista Marzolino (AH) 35-3; Ione Fetsko (SP) 34-11; Brooke Acoveno (DV) 34-6.5; Maria Piccolino (NP) 33-10; Rosalie Bennie (HC) 33-9.5; Kara Campbell (WAL) 33-2.5; MacKenzie Meagher (HON) 33-0.5; Awnshae Smith (SCR) 32-10.

 

 

CALISTA MARZOLINO

 

 

1600 Relay: Wallenpaupack (Sam Killiany, Mackenzie Turner, Madison Nakielny, Kara Campbell) 4:05.30; Western Wayne 4:08.16; Dunmore 4:17.00; Valley View 4:17.02; North Pocono 4:19.60; Abington Heights 4:21.57; Scranton 4:24.28; West Scranton 4:26.22.

 

 

 

 

 


 

Scranton’s Rodo Brown reacts after crossing the finish line in the 400 meter relay.
Jason Farmer / Staff Photographer

 

BOYS

 

Class 3A Team: Scranton 93; Delaware Valley 87; Abington Heights 81; Wallenpaupack 75; Scranton Prep 46; Valley View 42; North Pocono 29; West Scranton 26; Honesdale 8.

 

Class 2A Team: Lakeland 44; Montrose 40; Dunmore 33; Western Wayne 26; Mid Valley 19; Holy Cross 16; Riverside 15.5; Lackawanna Trail 8; Carbondale Area 6; Elk Lake 4; Susquehanna 3.5.

 

 

3200 Relay: Wallenpaupack (Thomas Johnson, Nick Lancaster, Stephen Kober, Jake Carrubba) 8:19.76; Delaware Valley 8:31.18; Abington Heights 8:33.53; Western Wayne 8:39.60; Lakeland 8:43.96; Mid Valley 8:54.98; Scranton 8:55.90; West Scranton 9:06.41.

 

 

Discus: John Chesson (VV) 146-1; Garry Wrobleski (SP) 145-7; Evan Coons (WW) 134-7; Jacob Roccabruna (DV) 134-0; Chance Smith (WAL) 132-3; Chris Kryeski (NP) 132-2; King-Shakim Rose ( RIV) 130-7; CJ Dippre (LAK) 127-0.

 

 

Javelin: Gavin Darcy (DUN) 198-01; Alec Butner (SP) 152-4; Joey Scarfalloto (HON) 147-2; Evan Roccabruna (DV) 142-1; Dylan Murphey Walck (WW) 137-9; Maverick Tims (MON) 137-0; Adam Rossetti (CAR) 136-9; Josh Castellani (VV) 135-6.

 

 

110 Hurdles: CJ Anderson (DV) 14.39 (meet record 14.32 in trials; old mark, 14.86, 2014, Gavin O’Donnell, Lakeland); Mark Rinaldi (DUN) 15.20; Antonio Maletta (AH) 15.30; Jacob Frazier (LAK) 16.02; Cody Moyle (LT) 16.10; Brian Durden (WAL) 16.48; Logan Bednash (LAK) 16.59; Dom Possanza (HC) 17.22.

 

 

HIGHLIGHTS

 

 

 

 

100: Reggie Dickey (WS) 11.17; Akash Darjee (SCR) 11.46; Rodo Brown (SCR) 11.54; Brennan Gilhool (MON) 11.57; Chance Olsewski (CAR) 11.61; Jared Cipriano (SCR) 11.66; Matt Cesarini (VV) 11.67; Patrick Redman (VV) 11.74.

 

HIGHLIGHTS

 

 

 

 

1600: Tyler Wirth (WAL) 4:14.13 (meet record; old mark, 4:19.19, 2012, Rico Galassi, Holy Cross); Kyle Burke (AH) 4:16.17; Andrew Healey (HC) 4:27.41; Dan Uhranowsky (AH) 4:29.93; Brandon Curley (MON) 4:30.98; Nick Gershey (SP) 4:31.42; Dieter Burckes (WAL) 4:32.22; Liam Mead (MON) 4:32.89.

 

 

Abington Heights’ Kyle Burke, left and Wall Tyler Wirth side by side in the 1600 during the Robert Spagna Championships

 

 

 

400 Relay: Scranton (Jared Cipriano, Akash Darjee, Ian Lewis, Rodo Brown) 43.24 (meet record; old mark, 43.62, 2017, Valley View); Valley View 43.58; North Pocono 45.47; Wallenpaupack 45.67; Scranton Prep 46.24; Delaware Valley 46.49; Lackawanna Trail 46.75; Holy Cros 46.95.

 

HIGHLIGHTS

 

 

 

400: Cy Babcanec (LAK) 50.25; Tyler Reilly (NP) 50.74; Mike Henry (MON) 52.53; Brian Durden (WAL) 53.39; Javon Harris (SCR) 53.70; Rheyse Greene (SCR) 53.87; Chris Schimelfenig (AH) 53.95; Alex Munoz (VV) 54.06.

 

 

HIGHLIGHTS

 

 

 

 

300 Hurdles: CJ Anderson (DV) 38.35 (meet record; old mark, 39.87, 2010, Zach Kruger, Blue Ridge); Antonio Maletta (AH) 39.73; Jack Doyle (DV) 40.78; Akash Darjee (SCR) 41.37; Isaac Yost (DV) 42.50; Logan Bednash (LAK) 43.16; Cody Moyle (LT) 43.18; Shervin Mokhtari (AH) 43.31.

 

 

CJ ANDERSON

 

 

 

800: Tyler Wirth (WAL) 1:59.23; Dan Uhranowsky (AH) 2:00.09; Sebastian Brudnicki (MV) 2:02.19; Stephen Kober (WAL) 2:04.81; Jack Monte (WAL) 2:06.39; Stephen Postupak (SP) 2:06.45; Brandon Curley (MON) 2:09.47; Vincent Schlenker (DV) 2:09.82.

 

Wallenpaupack’s Tyler Wirth

 

 

 

200: Reggie Dickey (WS) 22.48; Cy Babcanec (LAK) 22.75; Seth Vernon (VV) 23.10; Brennan Gilhool (MON) 23.45; Tyler Reilly (NP) 23.80; Rodo Brown (SCR) 23.95; Jared Cipriano (SCR) 23.97; Cody Oswald (EL) 23.97.

 

HIGHLIGHTS

 

 

 

 

 

 

Shot: King-Shakim Rose (RIV) 47-5.5; Matt Stankiewicz (MV) 44-5.5; CJ Dippre (LAK) 43-0; Bailey Loureiro (WS) 41-9.5; Ryan Flynn (AH) 41-8; Ed Sledzinski (WW) 41-3.75; Julian House (HON) 40-2.25; Logan Burns (VV) 39-4.

 

 

High: Ky’ron Harbin (SCR) 6-4; Tucker Schimelfenig (AH) 6-2; Hassan Keys (DV) 6-2; George Ellis (SCR) 5-8; Jakub Tomczyk (SUS) 5-8; Bryce Collins (RIV) 5-8; Bo Lynett (SP) 5-8; Evan Snyder (MON) 5-8.

 

 

Long: Ky’ron Harbin (SCR) 21-7.5; Ryan Cosgrove (SP) 20-7.25; Johnny Barcarola (WW) 20-6; James Lynch (DV) 20-4.5; Nate Fangio (DUN) 20-1.25; Charles Valvano (DUN) 19-7.75; Tyler Reilly (NP) 19-6.75; Sammy Segers (SP) 19-5.75.

 

 

Triple: Ky’Ron Harbin (SCR) 45-11 (meet record; old mark, 45-5, 2015, Ky’Ron Harbin, Scranton); Nate Fangio (DUN) 42-10.75; James Lynch (DV) 40-6; Carter Schmalzle (WAL) 40-03.5; Hassan Keys (DV) 39-9; Joe Thiel (NP) 39-8; Ryan Cosgrove (SP) 39-8; Evan Snyder (MON) 39-7.

 

KY’RON HARBIN

 

 

 

3200: Kyle Burke (AH) 9:54.23; Andrew Healey (HC) 9:54.36; Nick Gershey (SP) 10:02.15; Josh Christian sen (SCR) 10:02.51; Dieter Burckes (WAL) 10:06.24; Peyton Jones (EL) 10:10.98; Jacob Pasake (WW) 10:16.00; Colin Spellman (MON) 10:27.93.

 

 

Pole: Alex Langel (VV) 11-0; Maverick Tims (MON) 11-0; John Ruzzano (DV) 11-0; Nick Klapatch (AH) 10-6; August Cahn (WAL) 10-6; Connor Aversa (NP) 10-6; Seth Vernon (VV) 10-0; Nino Carachillo (SCR) 9-6.

 

 

1600 Relay: Abington Heights (Chris Schimelfenig, Dan Uhranowsky, Antonio Maletta, Kyle Burke) 3:26.74; Delaware Valley 3:26.90; Scranton 3:27.53; Lakeland 3:27.59; Wallenpaupack 3:33.74; Montrose 3:38.32; Mid Valley 3:41.81; Scranton Prep 3:44.72.