Good Sunday morning, everyone.

The scholastic sports season is officially winding down. I saw that a few schools even held graduation ceremonies already this weekend and in the next few weeks all schools will be handing out diplomas.

Today, is the first of the spring sports Times-Tribune All-Region teams announced. This track and field season was absolutely amazing. Every year, the kids begin by weathering the storm of frigid temperatures, wind and this time around waist-level snow. Then they endure difficult conditions usually around districts and the state meet. Still, these kids turn in performance after performance that just raises eye-brows. Kids in the Lackawanna Track Conference are doing some incredible things.

In boys track and field, athletes from the LTC won won a total of 23 District 2 gold medals and 10 PIAA medals. That is one heck of a haul.

Choosing an All-Region team is becoming more and more difficult each year. These are the top 15 athletes from the season, the Performer of the Year and the Coach of the Year.

So, congratulations to the athletes who were selected and thank you for making this one of the best spring sports seasons I have ever covered in my 20 years at The Times-Tribune:


 

MEET THE TEAM

Western Wayne senior Ryan Atcavage
Photo by Jake Danna Stevens

 

PERFORMER OF THE YEAR
Ryan ATCAVAGE

Western Wayne

Senior, Pole vault/hurdles

PIAA Class 2A champion in the pole vault (15-0) and silver-medal winner in the 300-meter hurdles (39.39). … Won gold in pole vault with meet record (14-1), gold in the 300 hurdles (40.20), and bronze in 110 hurdles (15.25) at District 2 Class 2A Championships. … Won gold in pole vault (13-0), gold in 300 hurdles (40.02) and silver in 110 hurdles (15.03) at Robert Spagna Championships. … Set school records in pole vault, 110 hurdles and 300 hurdles.

 

Marcos ORTIZ

Carbondale Area

Senior, hurdles

Placed 11th in 110-meter hurdles (15.54) at PIAA Class 2A Championships. … Won silver medal in 110 hurdles (15.07) at the District 2 Class 2A Championships. … Won gold medal in the 110 hurdles (14.96) at Robert Spagna Championships. … Won gold medal in 110 hurdles (15.46) at Wyalusing Invitational. … Set school record in 110 hurdles (14.96). … Second All-Region selection.

 

Harley MULLINS

Montrose

Senior, hurdles

Won fifth-place medal in the 110-meter hurdles (15.30) at PIAA Class 2A Championships. … Placed fourth in 110 hurdles (15.36) at District 2 Class 2A Championships. … Placed fourth in 110 hurdles (15.47) at Robert Spagna Championships. … Placed third in 110 hurdles (16.00) at Wyalusing Invitational.

 

Akash DARJEE

Scranton

Junior, hurdles

Finished 17th in 300 hurdles (41.12) at PIAA Class 3A Championships. … Won gold medal in 300 hurdles (40.00) and a bronze medal in 110 hurdles (16.28) at District 2 Class 3A Championships. … Won silver medal in 300 hurdles and finished sixth in 110 hurdles (16.27) at Robert Spagna Championships. … Won gold medal in 300 hurdles (41.81) and gold in 110 hurdles (16.05) at North Pocono Invitational.

 

Seth VERNON

Valley View

Junior, sprints

Finished 23rd in the 100-meter dash (11.51) at PIAA Class 3A Championships. … Won gold medal in 100 (11.29) and placed eighth in 200 (23.87) at District 2 Class 3A Championships. … Won gold medals in the 100 (11.29) and the 200 (22.66) at the Robert Spagna Championships.

 

Cy BABCANEC

Lakeland

Junior, sprints/mid-distance

Won sixth-place medal in 400-meter run (50.35) at the PIAA Class 2A Championships. … Won gold medals in the 400 (50.18) and 200 (23.22), and a silver in the 100 (11.47) at the District 2 Class 2A Championships. … Won gold medal in 400 (50.18) and silvers in the 200 (22.79) and 100 (11.53) at Robert Spagna Championships. … Won gold medals in 400 (50.23) and 200 (22.73) at North Pocono Invitational. … Ran season-best time in 400 (49.74) in preliminaries at PIAA Class 2A Championships. … Second All-Region selection.

 

Matt KINBACK

Lackawanna Trail

Senior, mid-distance

Won fifth-place medal in 800 (1:56.78) and placed 17th in high jump (5-10) at the PIAA Class 2A Championships. … Won gold medal in 800 (1:59.46) and gold medal in the high jump (6-2)at District 2 Class 2A Championships. … Placed fourth in 800 (2:00.29) and fourth in the high jump (6-0) at Robert Spagna Championships.

 

Chad VASEY

Wallenpaupack

Senior, mid-distance

Placed 12th in the 400 (50.26) at the PIAA Class 3A Championships. … Won gold medal in 400 (49.66) and placed sixth in the 200 (23.54) at District 2 Class 3A Championships. … Won silver medal in 400 (50.50) and placed fourth in 200 (23.56) at Robert Spagna Championships. … Won silver in 400 (50.72) at Jack Roddick Invitational.

 

Tyler WIRTH

Wallenpaupack

Sophomore, distance

Placed ninth in the 1,600 (4:20.30) at the PIAA Class 3A Championships. … Won silver medal in the 1,600 (4:22.69) at the District 2 Class 3A Championships. … Won gold medals n the 1,600 (4:20.58) and the 800 (1:57.15) at Robert Spagna Championships. … Won gold medal in 1,600 (4:19.04) at Jack Roddick Invitational. … Ran season-best time in 1,600 (4:17.96) in preliminaries at PIAA Class 3A Championships.

 

David HAINES

North Pocono

Senior, distance

Placed 12th in the 3,200 (9:22.28) at the PIAA Class 3A Championships. … Won gold medal in 3,200 (9:22.67) at the District 2 Class 3A Championships. … Won gold medal in the 3,200 (9:45.57) a the Robert Spagna Championships. … Won gold medal in the 3,200 (9:28.39) at Wyalusing Invitational. … Won gold in 3,200 (10:00.52) at North Pocono Invitational.

 

Kyle BURKE

Abington Heights

Junior, distance

Placed 13th in the 1,600 (4:20.40) at the PIAA Class 3A Championships. … Won gold in the 1,600 (4:22.24) and placed third in the 3,200 (9:53.11) at the District 2 Class 3A Championships. … Won silver in the 1,600 (4:22.06) and the 3,200 (9:47.34) at the Robert Spagna Championships. … Won gold medal in the 1,600 (4:25.60) and a bronze in the 3,200 (9:41.03) at the Red and Black Invitational.

 

Matt SLAGUS

North Pocono

Senior, throws

Won silver medal in discus (186-5) and a silver medal in shot put (59-8½) at the PIAA Class 3A Championships. … Won gold medal in discus (180-6) and shot put (55-0½) at District 2 Class 3A Championships. … Won gold medal and set meet record in discus (186-1) and won gold medal and set meet record in shot put (54-8½) at Robert Spagna Championships. … Placed fifth in discus (185-7) at Penn Relays. … Won gold medal in discus (182-0) and shot put (49-9¼) at North Pocono Invitational. … Going to University of South Dakota. … Third All-Region selection.

 

Jason JABLONOWSKI

Carbondale Area

Senior, throws/jumps

Won seventh-place medal in javelin (172-3) at PIAA Class 2A Championships. … Won silver in javelin (186-10) and placed fourth in long jump (20-2¾) at District 2 Class 2A Championships. … Won silver in javelin (181-1) at Robert Spagna Championships. … Won gold medals in the javelin (170-5), the long jump (20-5) and triple jump (41-6½) at Wyalusing Invitational.

 

Gavin DARCY

Dunmore

Junior, throws

PIAA Class 2A champion in javelin (199-6) at PIAA Class 2A Championships. … Won gold medal and set meet record in javelin (202-9) at District 2 Class 2A Championships. … Won gold medal and set meet record in javelin (212-10) at Robert Spagna Championships. … Placed 11th in javelin (179-6) at the Penn Relays.

 

Ky’Ron HARBIN

Scranton

Junior, jumps

Won bronze medal in triple jump (46-9) and finished ninth in long jump (21-5½) at PIAA Class 3A Championships. … Won gold medals in triple jump (46-1½) and long jump (22-3¾), and a bronze in the high jump (6-3). … Won gold medals in triple jump (42-9½), long jump (22-7) and high jump (6-6) at Robert Spagna Championships. … Won gold medals in triple jump (43-9½), long jump (21-8¼) and high jump (6-4) at North Pocono Invitational. … Second All-Region selection.

 

COACH OF THE YEAR
Dave POWELL

Scranton

Guided the Knights to the North Pocono Invitational team title, the Lackawanna Track Conference Division I title and the program’s first District 2 Class 3A championship.

 

 

RELAYS

 

3200

Wallenpaupack

Thomas Johnson, Stephen Kober, Tyler Wirth, Jack Monte

 

 

 


 

400

Valley View

Jake Osborne, Seth Ver-Non, Ethan Carey, Evan Carey

 

 

 


 

1600

Lakeland

Matt Pidgeon, Tyler Schwartztrauber, Logan Bednash, Cy Babcanec