Here are results from The Run at The Rec I courtesy of Wil-Time:

 

GIRLS

Hannah Perkins

 

3000:  Naomi Hillen (Pottsgrove) 11:11.09; Hannah Perkins (Montrose) 11:12.82;  Laina Bogusta (Delaware Valley) 12:05.59; Anya Rusnak (Western Wayne) 12:11.02; 11:25.89; Rainey Oldfield (Danville) 12:25.71;  Lanie Scuralli (Newton) 12:42.41.

 

 

3200 Relay: Danville 11:10.30; Lake Lehman ‘A’ 11:15.83; Pottsgrove ‘A’ 11:42.30; Scranton ‘A’ 12:17.50; Hanover Area ‘A’ 12:40.99; Hanover Area Junior High 12:55.14.

 

Shot: Jailyn Newman (Pottsgrove) 32-11.5; Calista Marzolino (Abington Heights) 32-8; Sky Smith (Abington Heights) 31-2; Ashley Brent (Danville Area) 29-10.5; Jill Bird (Abington Heights) 29-2; Morgan Raup (Danville) 27-8.25.

 

High jump: Miazziah Rose (Pottsgrove) 5-5; Mariel Curra (Abington Heights) 4-8; Kaila Johnson (Western Wayne) 4-8; Calista Marzolino (Abington Heights) 4-8; Ashton Ashby (Pittston Area) 4-8; Aden Meeker (Scranton) 4-6; Alix Wojcik (Newton) 4-6.

 

1600: Lauren Trapani (Warrior Run) 5:21.79; Adiva Golden (Scranton Prep) 5:53.28; Emma Marion (Abington Heights) 5:58.45; Hannah Phillips (Pottsgrove) 6:03.68; Mackenzie LaMorte (Blue Ridge) 6:04.88; Rachel Wesselius (East Stroudsburg) 6:05.97.

 

Calista Marzolino

55 Hurdles:  Calista Marzolino (Abington Heights) 9.25; Awnshae Smith (Scranton) 10.16;  Chloe Manogue-Shivak (Pottsgrove) 10.27; Grace Phillips (Abington Heights) 10.31; Morgan Wagner (Western Wayne) 10.47; Nicole Brooks-Miller (Pleasant Valley) 10.53.

 

 

 

 

Gillian Coar

55: Gillian Coar (Dunmore) 7.57; Jalurah Moore (Pleasant Valley) 7.66; Alanna Smith (Unattached) 7.85; Janiya Jones (Pottsgrove) 7.86; Breyanna Roper (Unattached) 7.86; Madison Latimer (Newton) 8.01.

 

 

 

 

400: Kayleigh Furth (Newton) 1:02.35; Dani Beamish (Abington Heights) 1:05.24; Marhem Hamidi (Scranton) 1:06.52; Kass Wojcik (Newton) 1:07.29; Kayla Delay-Scott (Pottsgrove) 1:08.18; Charity McLeod (Pittston Area) 1:08.43.

 

800 Relay: Pottsgrove ‘A’ 1:58.73; Scranton ‘A’2:09.26; Western Wayne ‘A’ 2:14.13; Hanover Area ‘A’ 2:18.01; Hanover Area Junior High 2:19.061; Running Ahrens ‘A’ 2:20.57.

 

800: Lauren Trapani (Warrior Run) 2:30.49; Morgan Covart, Morgan (Pleasant Valley) 2:31.21; Hannah Perkins (Montrose) 2:39.07; Nikaela Haas (Danville) 2:40.321; Zoe Detter (Abington Heights) 2:45.81; Becca Delp (Pottsgrove) 2:46.43.

 

200:  Kass Wojcik (Newton) 28.82; Mercedes Latimer (Newton) 28.90; Madison Latimer (Newton) 28.91; Emily Clauss (Abington Heights) 29.57; Jalurah Moore (Pleasant Valley) 29.67; Janiya Jones (Pottsgrove) 29.69.

 

1600 Relay: Newton HS ‘A’ 4:40.16; Running Ahrens ‘A’ 4:40.57; Pottsgrove ‘A’ 4:47.31; Western Wayne ‘A’ 4:57.91; Pleasant Valley 5:05.42; Western Wayne Middle School 5:12.89.

 

 


 

BOYS

 

3000: Clay Kimsal (Crestwood) 9:31.30; Mitchell Rome (Dallas) 9:52.74; Willie Streisel (Mahanoy Area) 9:59.37; Josh Christianson (Scranton) 10:02.63;  Max Brewer (Montrose) 10:04.11; Bryce Hampton (Pottsgrove) 10:11.17.

 

 

King-Shakim Rose

Shot: Justin Adams (Pottsgrove) 48-7.25; Philip Cocco (Pittston Area) 44-00.75; King-Shakim Rose (unattached) 41-11.75; Salvatore Gurnari (Hanover Area) 36-6; Hunter Loch (North Pocono) 35-9.75; Earl Thomas (East Stroudsburg) 35-1.

 

 

 

 

3200 Relay: Pottsgrove ‘A’ 9:06.90; Danville  ‘A’ 9:09.58; Lakeland ‘A’ 9:45.48; Scranton ‘A’ 9:59.88; Lake Lehman ‘A’ 10:30.33; Elk Lake ‘A’ 11:12.81.

 

Kyle Burke

1600: Kyle Burke (Abington Heights) 4:39.77;  Brandon Curley (Montrose) 4:51.20; Kevin Heeman (Wyalusing) 4:55.911; Ryan Murphy (Pleasant Valley) 4:59.02;  Jacob Foster (Danville) 4:59.70; Jack Monte (Wallenpaupack) 5:00.45

 

 

 

 

 

Colin Chidester

55 Hurdles:  Colin Chidester (Montrose) 8.30; Akash Darjee (Scranton) 8.42; Keshawn Jones (Pocono Mountain) 8.70; Nick Barbieri (Pittston Area) 8.95; Jacob Frazier (Lakeland) 9.01; Johnny Barcarola (Western Wayne) 9.06.

 

 

 

 

55: Dylan Vlassenko (Conwell Egan) 6.69; Noah Sharp (Newton) 6.85; Akash Darjee (Scranton) 6.87; Rayshawn Allen (Pottsgrove) 6.94; Alex Haas (Pittston Area ) 6.96; Keshawn Jones (Pocono Mountain) 7.20.

 

400: Noah Sharp (Newton) 54.36;  Radein Williams (Danville) 54.57; Ethan Klees (Danville) 54.78; Johnny Barcarola (Western Wayne) 56.16; Andrew Gratti (Newton) 56.38; Riley Newman (Lake-Lehman) 57.09.

 

800 Relay: Pottsgrove ‘A’ 1:41.79; Scranton ‘A’ 1:45.94; Holy Cross 1:57.31.

 

800: Ryan Curnew (Pottsgrove) 2:03.80; Luke Valdevit (Pleasant Valley) 2:06.80; Kyle Burke (Abington Heights) 2:08.28; Jonathan Mickens (Pleasant Valley) 2:09.12; Jacob Pasake (Western Wayne) 2:09.35; Matthew Brunetti (Unattached) 2:12.16.

 

Cy Babcanec

200: Cyril Babcanec (Lakeland) 24.24; Alex Haas (Pittston Area) 24.91; Brandon Wentovich (Lakeland) 25.93; Jaheim Shannon (Newton) 25.943; Eduardo Quezada (Hanover Area) 26.01; Jacob Frazier (Lakeland) 27.11.

 

 

 

High: Caleb Brungard (Western Wayne) 5-6;  Tom Gilmartin (Riverside) 5-4; Brandon Wentovich (Lakeland) 5-4.

 

1600 Relay: Newton ‘A’ 4:31.47; Pottsgrove ‘A’ :31.59; Western Wayne ‘A’ 4:33.62; Hanover Area ‘A’ 4:33.72; Pleasant Valley 4:36.60.