Folks, due to circumstances beyond my control, time is extremely short and valuable here Sunday.

However, I felt it is important to post the District 2 Doubles Tournament draw courtesy of piaad2.org and Mike Ognosky.

I am keeping my fingers crossed that my circumstances will not detain me and I will be back to normal activities quickly here this week, however, there is nothing I can do to impact the situation.

So, what we have will be the District 2-4 Class 3A Subregional and the District 2 Class 2A Championships.

Here is the Draw for Tuesday’s opening rounds at Kirby Park and Wilkes University:

 

DISTRICT 2 DOUBLES TOURNAMENT

 

Hazleton Area’s Lily Nowak.

Hazleton Area’s Sofia Losen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DISTRICT 2-4 CLASS 3A SUBREGIONAL

 

 

Tuesday’s first round

Wilkes University, 9 a.m.

Hannah Sobolewski-Korina Cheng (Crestwood) vs. Kaitlyn Connors-Kerry Shamnoski (Pittston Area); Nadia Mahdavi-Lena Huffman (Scranton) vs. Madisen Jastremski-Anabel Gifoli (WVW); Chloe Lacoste-Abby Glynn (Crestwood) vs. Alyssa Mazurek-Adrianna Bohman (Hazleton Area); Becca Cykosky-Maria Drake (Wallenpaupack) vs. Claire Chapin-Destiny Taylor (WVW).

Tuesday’s second round

Soboloewski-Cheng/Connors-Shamnoski winner vs. 1-Lily Nowak-Sofia Loren (Hazleton Area); Hannah Larson-Bryanna Rose (Delaware Valley) vs. Lauren Koczwara-Savannah Blaum (Abington Heights); Katie Meale-Mia Shuler (Williamsport) vs. Haley Zemek-Devyn Davis (North Pocono); Mahdavi-L.Huffman/Jastremski-Shamnoski winner vs. 4-Phoebe Cykosky-Heidi Washburn (Wallenpaupack);

Lacoste-Glynn/Mazurek/Bohman winner vs. 3-Sarah Tofilska-Sarah Sposito (North Pocono); Kalindi Maggs-Desiree Aversa (Williamsport) vs. Mary Huffman-Megan Musso (Scranton); Abby Connors-Madison Stanton (Pittston Area) vs. Katie Cooney-Jules Anderson (Delaware Valley); B.Cykosky-Drake/Chapin-Taylor winner vs. 2-Lauren Caroll-Clare DellaValle (Abington Heights).

 

 


 

 

Scranton Prep’s Gabi Jakubek

Scranton Prep’s Carly Habeeb

 

 

 

 

 

 

 

 

DISTRICT 2 CLASS 2A 

 

 

Tuesday’s first round

Kirby Park, 9 a.m.

Megan Rembish-Eva Cooley (Honesdale) vs. C.J. Grasso-Briana Moraca (West Scranton); Kira Meager-Sydney Daley (Coughlin) vs. Vanessa Antenori-Sidney Reinfurt (Valley View); Genevieve Johnson-Ellie Kozak (Berwick) vs. Abby Paul-Lindsay Braunstein (MMI); Kaitlyn Downey-Deanna Wadzin (Hanover Area) vs. Samantha Rodriquez-Michelle Tapia (GAR);Dominique Cropp-Magaly Martinez (GAR) vs. Caroline Cadden-Lucia Nardelli (Holy Cross); Rachel Bath-Chabee Patel (Coughlin) vs. Reese Lewandowski-Sarah Stallard (Dallas); Cambry Montgomery – Katelyn Henry (Montrose) vs. Mia Capalongo-Allison Rempe (Riverside).

Tuesday’s second round

Rembish-Cooley/Grasso-Moraca winner vs. 1-Gabriela Jakubek-Carly Habeeb (Scranton Prep); Lauren Owens-Lindsey Medric (Mid Valley) vs. Alyssa Chesek-Abby Fairclough (Riverside); Emily Evans-Cassie Benderavich (Holy Redeemer) vs. Allison Lampman-Emily Cheskiewicz (Wyoming Area); Meager-Daley/Antenori-Reinfurt winner vs. 8-Shailee DeSai-Abby Capin (Wyoming Seminary); Johnson-Kozak/Paul-Braunstein winner vs. 5-Lauren Palmiter-Theresa Dutterer (Holy Cross); Autumn Grey-Hannah Chesner (Tunkhannock) vs. Allison Mattern-Sam Atcavage (Western Wayne); McKala Newhart-Angie Ford (Montrose) vs. Mia Mandarano-Lauren Brown (Dunmore); Downey-Wadzin/Rodriquez-Tapia winner vs. 4-Hannah Bonk-McKayla Reynolds (Dallas);

3-Nicole Joanlanne-Emily Urbanski (Wyoming Seminary) vs. Cropp-Martinez/Cadden-Nardelli winner; Rebecca Johnson-Jenny Vongmany (West Scranton) vs. Kerry Rodriquez-Taylor Maxson (Honesdale); Dominique Kline-Jackie Braunstein (MMI) vs. Olivia Williams-Bella Scappaticci (Wyoming Area); Anna Chairo-Maren Oprisko (Dunmore) vs. 6-Camilla Rinaldi-Megan McDonald (Scranton Prep); 7-Kiana DeJesus-Faith Kendricks (Valley View)vs. Bath-Patel/Lewandowski-Stallard;  (Dallas); Morgan Haefele-Becca Laboranti (Mid Valley) vs. Isabella Arndt-Sydney Lloyd (Berwick); Rae Anne Carpenter-Leah Rome (Tunkhannock) vs. Ty Alpaugh-Maddy Godrey (Western Wayne); Montgomery- Henry/Capalongo-Rempe vs. 2-Camryn Cassetori-Lauren LaMarca (Holy Redeemer).