With matches on Monday and Tuesday finishing out the bulk of the regular season in the Lackawanna League, Abington Heights claimed the 2019 championship with a 14-0 record.

First-year coach Michele Petrasko guided the Comets through a season where they navigated through a tough middle of the season, then finished strong despite losing No. 1 singles player Rory Harris to an injury.

 

 

2019 Lackawanna League Tennis Champions
Abington Heights Comets
Submitted photo

 

 

 


 

 

2019 SEASON

 

 

Here is a quick recap of the Lackawanna League season. There is still one match remaining between Montrose and Riverside, but this will be the last time this data is published due to the rapid fire pace of the postseason in District 2.

 

 

SEASON RESULTS

 

 

 

 

FINAL POLL

 

 

Rank

Team

Record

1

Abington Heights COMETS

14–0

2t

Scranton KNIGHTS

12–2

2t

Valley View COUGARS

12–2

4

Delaware Valley WARRIORS

10–4

5

Holy Cross CRUSADERS

11–3

 

 

HONORABLE MENTION: Scranton Prep (9-5), Dunmore (8-6), Honesdale (7-7).

 

 

Abington Heights Varun Iyengar led team to No. 1 ranking.
Jake Danna Stevens / Staff Photographer

 

 

 


 

 

 

SEASON RECORDS

 

 

 

 

Western Wayne’s Lenny Maiocco.

 

 

 

TOP PLAYERS

 

 

Delaware Valley’s Tomas Reese finished a perfect regular season to claim the final No. 1 spot in the rankings. He will likely be the top seed for the District 2 Class 3A tournament. Western Wayne’s Lenny Maiocco, last season’s Times-Tribune Player of the Year, finished at No. 2. Reese defeated Maiocco in the regular season.

 

 

 

Rank

Player

Record

1

Tomas REESE

DELAWARE VALLEY

14–0

2

Lenny MAIOCCO

WESTERN WAYNE

13–1

3

Logan GREGORY

HOLY CROSS

11–2

4

Carlo POSSANZA

VALLEY VIEW

11–3

5

Varun IYENGAR

ABINGTON HEIGHTS

10–4

 

 

 

 

OTHERS CONSIDERED: Rory Harris (Abington Heights); Harrison Oven (Scranton Prep); Harsh Patel (Scranton); Joey Lennon (Holy Cross); Sam Weis (Abington Heights); Kevin Duffy (Valley View).

 

 

 


 

 

 

DISTRICT 2 PLAYOFFS

(Courtesy piaad2.org)

 

 

CLASS 2A

 

 

 

 

SCHEDULE

 

DISTRICT 2
CLASS 2A
Today’s First Round
9-Honesdale (10-9) at 8-Dunmore (8-6), 4 p.m.
10-Berwick (6-5) at 7-Scranton Prep (9-5), 4 p.m.

Thursday’s quarterfinals
Honesdale/Dunmore winner at 1-Wyoming Seminary (11-1), 4 p.m.
5-Wyoming Area (9-2) at 4-Holy Cross (11-3), at University of Scranton, 4 p.m.
Scranton Prep/Berwick winner at 2-Dallas (10-1), 4 p.m.
6-Holy Redeemer (8-3) at 3-Valley View (14-2), 4 p.m.

Semifinals, May 7
at Kirby Park
Quarterfinal winners, 1 p.m.

Final, May 7
at Kirby Park
Semifinal winners, 3:30 p.m.

 

 

 

CLASS 3A

 

 

 

 

 

SCHEDULE

 

DISTRICT 2-4 SUBREGIONAL
Class 3A
Today’s quarterfinals
8-North Pocono (4-10) at 1-Abington Heights (14-0), 4:15 p.m.
5-Crestwood (6-5) at 4-Delaware Valley (10-4), 4 p.m.

Thursday’s quarterfinals
6-Wallenpaupack (7-8) at 3-Scranton (12-2), 4 p.m.
7-Wyoming Valley West (5-6) at 2-Williamsport (11-1), 4 p.m.

Semifinals, May 7
at Kirby Park
Quarterfinal winners, 11 a.m.

Final, May 7
at Kirby Park
Semifinal winners, 3 p.m.