Oh, my dear swimmers, I did not forget about you all.

Many of you who have been chomping at the bit during two weeks of tapering to travel to and compete at Bucknell University’s Kinney Natatorium are in a waiting pattern. The PIAA had no choice but to postpone the first two days of the championship meet and condense the event to a finals only meet, held still over four days, and through eight sessions.

First off, the 2016-17 Diving Championships have been moved in its entirety to the weekend of March 25-26 at Bucknell University.


PIAA SWIMMING CHAMPIONSHIPS

Now, the PIAA set up to the best of its ability the following schedule. I am providing some swimmers from the Lackawanna League who will compete on the new schedule.
at Bucknell University’s Kinney Natatorium

THURSDAY
CLASS 2A SCHEDULE
Events: 200 medley relay, 200 free, 200 individual medley, 50 free, 100 fly, 200 free relay

Audrey Campo

Session 1 – Timed Finals
4 p.m.-6:30 p.m.: Girls’ Timed Finals and Awards

  • Scranton Prep 200 medley relay (Seeded 5 of 24)
  • Cat Donlon, Scranton Prep, 200 free (Seeded 18 of 32)
  • Audrey Campo, Scranton Prep, 200 IM (Seeded 4 of 32)
  • Cat Donlon, Scranton Prep, 100 fly (Seeded 32 of 32)
  • Scranton Prep 200 free relay (Seeded t1 of 24)

Session 2 – Timed Finals
7:30 p.m.-10 p.m.: Boys’ Timed Finals and Awards

  • Scranton Prep 200 medley relay (Seeded 19 of 24)
  • Ben Hollister, Western Wayne, 50 free (Seeded 18 of 32)
  • Thomas Pfaeffle, Scranton Prep, 100 fly (Seeded 17 of 32)
  • Michael Durr, Scranton Prep, 100 fly (Seeded 28 of 32)

 

FRIDAY
CLASS 2A SCHEDULE
Events: 100 free, 500 free, 100 breast, 100 back, 400 free relay

Peyton McNulty

Session 3 – Timed Finals
10:45 a.m.-1:15 p.m.: Girls’ Timed Finals and Awards

  • Peyton McNulty, Scranton Prep, 100 backstroke (Seeded 9 of 32)
  • Alison Prushinski, Scranton Prep, 100 backstroke (Seeded 21 of 32)
  • Audrey Campo, Scranton Prep, 100 breaststroke (Seeded 3 of 32)

Session 4 – Timed Finals
3:30 p.m.-6 p.m.: Boys’ Timed Finals and Awards

  • Ben Hollister, Western Wayne, 100 free (Seeded 25 of 32)
  • Conor McCall, Scranton Prep, 500 free (Seeded 23 of 32)

 

Scranton’s Aidan Drouse

SATURDAY
CLASS 3A SCHEDULE
Events: 200 medley relay, 200 free, 200 individual medley, 50 free, 100 fly, 200 free relay

Denali Hutzelmann

Session 5 – Timed Finals
3:15 p.m.-5:45 p.m.: Girls’ Timed Finals and Awards

  • Delaware Valley, 200 medley relay (Seeded 22 of 24)
  • Karolina Baranowski, Delaware Valley, 200 free (Seeded 31 of 32)
  • Cailin Campbell, Wallenpaupack, 200 IM (Seeded 31 of 32)
  • Denali Hutzelmann, Delaware Valley, 100 fly (Seeded 31 of 32)

Session 6 – Timed Finals
7 p.m.-9:30 p.m.: Boys’ Timed Finals and Awards

  • Aidan Drouse, Scranton, 200 free (Seeded 30 of 32)
  • Scranton, 200 free relay (Seeded 24 of 24)

 

SUNDAY
CLASS 3A SCHEDULE
Events: 100 free, 500 free, 100 breast, 100 back, 400 free relay

Cailin Campbell

Session 7 – Timed Finals
10:45 a.m.-1:15 p.m.: Girls’ Timed Finals and Awards

  • Kara Campbell, Wallenpaupack, 100 free (Seeded 31 of 32)
  • Cailin Campbell, Wallenpaupack, 500 free (Seeded 31 of 32)

Session 8 – Timed Finals
3:30 p.m.-6 p.m.: Boys’ Timed Finals and Awards

  • Aidan Drouse, Scranton, 500 free (Seeded 29 of 32)

 

 


 

That is all for today.

Good luck to our swimmers.