Hello, everyone.

Tonight is the 2018 Les Richards Championships from the Scranton High School Natatorium. We will try to keep everyone updated after the official completion of each event.

GIRLS

200 Medley Relay: Wyoming Seminary (Skylar Roerig, Madi Federici, Tara Kupsky, Kylee Kolbicka) 1:49.55 (meet and pool record; old mark, 1:50.78, Scranton Prep, 2018 preliminaries); Scranton Prep 1:49.79; Delaware Valley 1:56.63; Abington Heights 2:03.19; Tunkhannock 2:03.82; Hazleton Area 2:05.54.

 

200 Free: Kara Campbell (WAL) 1:58.97; Skylar Roerig (SEM) 1:58.98; Corinne McCall (SP) 2:01.25; Aviah Dahlgren (SEM) 2:01.27; Grace Hollister (WW) 2:06.71; Taylor Newton (SP) 2:07.28.

 

200 IM: Lauren Schofield (AH) 2:10.57; Cailin Campbell (WAL) 2:12.66; Lauren Lanzendorfer (SP) 2:26.88; Charisse Mulherin (VV) 2:29.14; Claudia Pitts (SCR) 2:31.28; Megan Llewellyn (HAZ) 2:33.05.

 

50 Free: Haley Thier (SP) 24.28 (Thier, meet record in preliminaries, 24.24; old mark, 24.34, Audrey Campo, SP, 2017); Kylee Kolbicka (SEM) 24.87; Camryn Rogers (TUN) 25.74; Esther Lee (DV) 26.27; Erica Prushinski (SP) 26.38; Miranda Murray (DV) 26.41.

 

100 Fly: Haley Thier (SP) 58.48 (meet and pool record, 58.48; old mark, pool, 59.39, Olivia Turner, Sea Knights; meet, 59.63, Mia Nonnenberg, Scranton Prep, 2010); Kara Campbell (WAL) 59.60; Lauren Schofield (AH) 59.75; Tara Kupsky (SEM) 59.80; Kylee Kolbicka (SEM) 1:01.80; Colleen Brown (DUN) 1:05.13.

 

100 Free: Sierra Gillan (DV) 54.27; Camryn Rogers (TUN) 56.91; Grace Hollister (WW) 57.08; Alison Prushinski (SP) 57.29; Noam Wasik (SEM) 57.46; Lauren Lanzendorfer (SP) 59.32.

 

500 Free: Skylar Roerig (SEM) 5:18.24; Paige Jackett (SEM) 5:23.73; Corinne McCall (SP) 5:24.09; Aviah Dahlgren (SEM) 5:28.10; Cailin Campbell (WAL) 5:28.53; Taylor Newton (SP) 5:28.71.

 

200 Free Relay: Scranton Prep (Haley Thier, Peyton McNulty, Erica Prushinski, Alison Prushinski) 1:40.19 (meet record; old mark, 1:40.99, Scranton Prep, 2002; pool record, old mark, 1:41.38, Bishop Hoban); Wyoming Seminary 1:46.22; Wallenpaupack 1:46.80; Abington Heights 1:50.19; Hazleton Area 1:50.91; Delaware Valley 1:52.09. 

 

100 Back: Sierra Gillan (DV) 59.56; Peyton McNulty (SP) 1:01.19; Miranda Murray (DV) 1:02.35; Colleen Brown (DUN) 1:02.37; Victoria Wrobleski (SP) 1:02.90; Alison Prushinski (SP) 1:03.49.

 

100 Breast: Peyton McNulty (SP) 1:08.64; Tara Kupsky (SEM) 1:10.33; Madi Federici (SEM) 1:10.46; Lydia Ofalt (EL) 1:11.81; Charisse Mulherin (VV) 1:12.22; Erica Prushinski (SP) 1:12.29.

 

400 Free Relay: Wyoming Seminary (Skylar Roerig, Kylee Kolbicka, Aviah Dahlgren, Tara Kupsky) 3:39; Delaware Valley 3:47.91; Scranton Prep 3:56.44; Wallenpaupack 3:58.80; Tunkhannock 4:01.54; Elk Lake 4:12.53.

 

 


 

BOYS

200 Medley Relay: Scranton (E.J. Mundia, Nick Drouse, Aidan Drouse, Jason Ardan) 1:40.27; Scranton Prep 1:41.93; Tunkhannock 1:43.15; Wyoming Seminary 1:45.50; Hazleton Area 1:47.87; Delaware Valley 1:47.93.

 

200 Free: Aidan Drouse (SCR) 1:46.66; Damian Baranowski (DV) 1:52.77; Conor McCall (SP) 1:53.17; Peter Kawash (LAK) 1:55.23; Andrew Healey (HC) 1:56.41; Dylan Mislevy (TUN) 1:57.93.

 

200 IM: Paul Flowers (HAZ) 2:03.21; Yonah Wasik (SEM) 2:04.55; James Stanco (SP) 2:09.17; Rodricko Salas-Warner (SEM) 2:11.26; Nathan Grosvenor (EL) 2:22.32; Joseph Cholish (SP) 2:26.72.

 

50 Free: Alex Bushre (TUN) 22.02; Michael Durr (SP) 22.52; Nick Drouse (SCR) 22.58; Josh Przekop (AH) 23.07; Bobby de Luna (SEM) 23.74; Daniel Ocasio (DV) 24.51.

 

100 Fly: Michael Durr (SP) 54.62; James Stanco (SP) 56.44; Liam Naturale (DV) 57.46; Dylan Mislevy (TUN) 57.94; Rodricko Salas-Warner (SEM) 58.77; Justin reyes (HAZ) 1:00.04.

 

100 Free: Alex Bushre (TUN) 49.09; Damian Baranowski (DV) 51.17; Davis Tidball (TUN) 51.45; Alex Langel (VV) 51.53; Jarred Ocwieja (AH) 52.20; Dyllan Henning (TUN) 53.28.

 

500 Free: Anthony Goulstone (HAZ) 4:59.89; Luke Stevens (DV) 5:00.17; Conor McCall (SP) 5:12.66; Andrew Healey (HC) 5:17.67; Nathan Tindell (SEM) 5:20.63; Kale Decker (EL) 5:26.85.

 

200 Free Relay: Scranton (Nick Drouse, Jason Ardan, E.J. Mundia, Aidan Drouse) 1:30.24; Tunkhannock 1:30.87; Scranton Prep 1:33.02; Abington Heights 1:38.77; Delaware Valley 1:39.31; Hazleton Area 1:41.98.

 

100 Back: Aidan Drouse (SCR) 54.40; Yonah Wasik (SEM) 56.75; Davis Tidball (TUN) 58.19; Peter Kawash (LAK) 59.56; Anthony Goulstone (HAZ) 1:00.84; E.J. Mundia (SCR) 1:01.11.

 

100 Breast: Nick Drouse (SCR) 1:00.95; Liam Naturale (DV) 1:02.85; Paul Flowers (HAZ) 1:03.14; Justin Romeo (WAL) 1:04.06; Luke Stevens (DV) 1:04.37; Alex Langel (VV) 1:06.97.

 

400 Free Relay: Delaware Valley (Damian Baranowski, Daniel Ocasio, Liam Naturale, Luke Stevens); Hazleton Area; Abington Heights; Elk Lake; Wallenpaupack; Valley View.