This weekend is the always exciting Les Richards Championship meet held and hosted by Scranton High School, and organized by Scranton coach Dave Drouse.

In The Times-Tribune there is a story about Aidan Drouse, who is much more than a record-setting swimmer who is expected to star again at the championships in his home pool. He and his classmates are dedicated to trying to raise funds for a wind turbine at the high school. Grab a copy of the paper or check it out on thetimes-tribune.com/sports.

 

 

In a look at the championships, Wyoming Seminary is planning on making its debut in the former Lackawanna League championship meet this weekend. The Blue Knights girls team is talented and seeded to score quite well. Remember, there are no team champions at the Les Richards meet.

Here’s what it looks like heading into the preliminaries that begin in the morning. Finals are at 6 p.m. Also, the diving finals are Friday.

 

Lauren Schofield

 

GIRLS

200 Medley Relay: Blue Knights 1:51.90; Scranton Prep 1:52.11; Scranton 1:55.42; Delaware Valley 1:57.58; Hazleton Area 2:03.83; Tunkhannock 2:04.37.

200 Free: Skylar Roerig (Wyoming Seminary) 1:57.75; Aviah Dahlgren (Wyoming Seminary) 2:00.27; Kara Campbell (Wallenpaupack) 2:00.93; Corinne McCall (Scranton Prep) 2:02.28; Paige Jackett (Wyoming Seminary) 2:03.56; Grace Hollister (Western Wayne) 2:06.87.

200 IM: Lauren Schofield (Abington Heights) 2:13.02; Tara Kupsky (Wyoming Seminary) 2:13.11; Cailin Campbell (Wallenpaupack) 2:16.94; Lauren Lanzendorfer (Scranton Prep) 2:27.13; Claudia Pitts (Scranton) 2:32.77; Charisse Mulherin (Valley View) 2:33.08.

50 Free: Haley Thier (Scranton Prep) 24.01; Kylee Kolbicka (Wyoming Seminary) 25.04; Camryn Rogers (Tunkhannock) 25.81; Hayley Sanko (Hazleton Area) 26.06; Miranda Murray (Delaware Valley) 26.22; Noam Wasik (Wyoming Seminary) 26.40.

100 Fly: Haley Thier (Scranton Prep) 59.82; Lauren Schofield (Abington Heights) 59.84; Tara Kupsky (Wyoming Seminary) 1:00.60; Kara Campbell (Wallenpaupack) 1:00.60; Kylee Kolbicka (Wyoming Seminary) 1:02.91; Madi Federici (Wyoming Seminary) 1:03.40.

 

Alison Prushinski

 

 

100 Free: Alison Prushinski (Scranton Prep) 55.20; Sierra Gillan (Delaware Valley) 56.21; Noam Wasik (Wyoming Seminary) 56.76; Camryn Rogers (Tunkhannock) 57.19; Olivia Hudak (Lakeland) 57.56; Esther Lee (Delaware Valley) 58.91.

500 Free: Skylar Roerig (Wyoming Seminary) 5:15.13; Aviah Dahlgren (Wyoming Seminary) 5:24.96; Corinne McCall (Scranton Prep) 5:28.63; Cailin Campbell (Wallenpaupack) 5:34.39; Paige Jackett (Wyoming Seminary) 5:37.25; Maddie Healey (Dunmore) 5:44.18.

200 Free Relay: Wyoming Seminary 1:42.43; Scranton Prep 1:45.10; Scranton 1:46.48; Delaware Valley 1:47.73; Hazleton Area 1:48.54; Tunkhannock 1:49.32.

100 Back: Alison Prushinski (Scranton Prep) 1:00.21; Peyton McNulty (Scranton Prep) 1:00.73; Sierra Gillan (Delaware Valley) 1:01.61; Miranda Murray (Delaware Valley) 1:03.10; Victoria Wrobleski (Scranton Prep) 1:04.34; Colleen Brown (Dunmore) 1:05.38.

Peyton McNulty

 

100 Breast: Peyton McNulty (Scranton Prep) 1:10.22; Madi Federici (Wyoming Seminary) 1:10.49; Charisse Mulherin (Valley View) 1:13.69; Karolina Baranowski (Delaware Valley) 1:14.32; Lydia Ofalt 1:14.66; Megan Llewellyn (Hazleton Area) 1:15.19.

400 Free Relay: Wyoming Seminary 3:44.99; Hazleton Area 4:02.30; Scranton Prep 4:02.63; Delaware Valley 4:04.44; Tunkhannock 4:04.88; Abington Heights 4:08.88.

 

 

 


 

Aidan Drouse

 

 

BOYS

200 Medley Relay: Scranton Prep 1:44.89; Scranton 1:44.97; Tunkhannock 1:46.37; Hazleton Area 1:47.13; Delaware Valley 1:48.17; Wyoming Seminary 1:48.26.

200 Free: Aidan Drouse (Scranton) 1:43.65; Conor McCall (Scranton Prep) 1:53.04; Dylan Mislevy (Tunhannock) 1:56.94; Andrew Healey (Holy Cross) 1:56.95; Peter Kawash (Lakeland) 1:57.90; Damian Baranowski (Delaware Valley) 1:57.97.

200 IM: Paul Flowers (Hazleton Area) 2:03.00; Yonah Wasik (Wyoming Seminary) 2:03.22; James Stanco (Scranton Prep) 2:06.18; Rodricko Salas-Warner (Wyoming Seminary) 2:08.70; Nathan Tindell (Wyoming Seminary) 2:21.89; Justin Romeo, (Wallenpaupack) 2:21.96.

50 Free: Alex Bushre (Tunkhannock) 21.97; Nick Drouse (Scranton) 22.46; Michael Durr (Scranton Prep) 22.68; Josh Przekop (Abington Heights) 23.18; Justin Reyes (Hazleton Area) 23.77; Evan Dong (Delaware Valley) 24.03.

Michael Durr

100 Fly: Michael Durr (Scranton Prep) 54.43; James Stanco (Scranton Prep) 55.07; Garrett Pall (Wyoming Seminary) 55.42; Rodricko Salas-Warner (Wyoming Seminary) 57.43; Dylan Mislevy (Tunkhannock) 57.86; Liam Naturale (Delaware Valley) 58.81.

100 Free: Alex Bushre (Tunkhannock) 49.59; Davis Tidball (Tunkhannock) 50.58; Alex Langel (Valley View) 51.64; Josh Przekop (Abington Heights) 52.71; Jarred Ocwieja (Abington Heights) 52.86; Damian Baranowski (Delaware Valley) 52.92.

500 Free: Anthony Goulstone (Hazleton Area) 5:01.97; Conor McCall (Scranton Prep) 5:10.91; Luke Stevens (Delaware Valley) 5:15.20; Nathan Tindell (Wyoming Seminary) 5:21.24; Andrew Healey (Holy Cross) 5:22.30; Brandon DaGrosa (Hazleton Area) 5:32.75.

200 Free Relay: Tunkhannock 1:31.76; Scranton 1:32.43; Hazleton Area 1:37.22; Delaware Valley 1:37.56; Wallenpaupack 1:37.67; Scranton Prep 1:38.77.

100 Back: Aidan Drouse (Scranton) 56.12; Yonah Wasik (Wyoming Seminary) 56.19; Davis Tidball (Tunkhannock) 57.09; Anthony Goulstone (Hazleton Area) 59.88; Peter Kawash (Lakeland) 1:01.51; E.J. Mundia (Scranton) 1:01.72.

100 Breast: Paul Flowers (Hazleton Are) 1:02.91; Nick Drouse (Scranton) 1:03.64; Liam Naturale (Delaware Valley) 1:04.06; Luke Stevens (Delaware Valley) 1:04.62; Joseph Cholish (Scranton Prep) 1:05.86; Alex Langel (Valley View) 1:05.98.

400 Free Relay: Scranton 3:07.38; Tunkhannock 3:29.18; Hazleton Area 3:31.74; Wyoming Seminary 3:34.26; Scranton Prep 3:40.72; Delaware Valley 3:43.18.

 


 

LES RICHARDS

MEET RECORDS

200 Medley Relay

01:51.60

Scranton Prep (A. Prushinski, A. Campo, C. Donlon, V. Wrobleski), 2/18/2017
200 Free

01:55.23

Mia Nonnenberg – Scranton Prep, 2/15/2014
200 IM

02:08.57

Audrey Campo – Scranton Prep, 2/18/2017
50 Free

24.34

Audrey Campo – Scranton Prep, 2/13/2016
1 mtr Diving

428.25

Emma Burns – Delaware Valley, 2/17/2017
100 Fly

59.63

Mia Nonnenberg – Scranton Prep, 2/14/2010
100 Free

53.3

Audrey Campo – Scranton Prep, 2/19/2017
500 Free

05:20.97

Mia Nonnenberg – Scranton Prep, 2/12/2011
200 Free Relay

01:40.99

Scranton Prep (E. Manley, J. Janoski, A. Bessoir, A. Chiumento), 2002
100 Back

01:00.46

Mia Nonnenberg – Scranton Prep, 2/15/2014
100 Breast

01:05.29

Audrey Campo – Scranton Prep, 2/18/2017
400 Free Relay

03:43.07

Scranton Prep (A. Campo, A. Bowen, C. Donlon, L. Lanzendorfer)
BOYS
200 Medley Relay

01:37.64

Delaware Valley, 2/8/2009
200 Free

01:43.65

Aidan Drouse – Scranton, 2/18/2017
200 IM

01:57.99

Nico Lastauskas – Scranton Prep, 2/13/2016
50 Free

20.94

Jamie Grennan – Delaware Valley, 2/8/2009
1 mtr Diving

479.4

Ben Mitchell – Delaware Valley, 2/11/2011
100 Fly

52.7

Aidan Drouse – Scranton, 2/18/2017
100 Free

47.06

Jamie Grennan – Delaware Valley, 2/8/2009
500 Free

04:48.80

Gabe Thran – Abington Heights, 2/15/2010
200 Free Relay

01:29.03

Delaware Valley, 2/8/2009
100 Back

52.65

Mark Lesak – Scranton Prep, 2/8/2004
100 Breast

59.02

Kenny Kleso – Delaware Valley, 2/8/2009
400 Free Relay

03:21.27

Scranton (A. Schaefer, J. Ardan, N. Drouse, A. Drouse), 2/18/2017