I had a great time setting up these photos with photographer Christopher Dolan. The swimmers were very cooperative, considering the shoot had to be scheduled, rescheduled and relocated, and rescheduled and relocated, again. You all remember the snow storms we were having that played havoc with the PIAA playoff schedule.

The athletes have waited long enough.

So, finally, here is the 2017-18 Boys All-Region Team:

 

 

 

SWIMMER OF THE YEAR

 

Aidan Drouse

AIDAN DROUSE

SCRANTON, JUNIOR

PIAA CLASS 3A: Placed 16th in the 200 freestyle (1:43.71).

DISTRICT 2-4 CLASS 3A: Won a gold medal in the 200 freestyle with a meet record (1:43.79) and won a silver medal in the 100 freestyle (47.65).

NOTEWORTHY: Won a gold medal as a member of the 200 freestyle relay and the 400 free relay at the District 2 Class 3A Championships. … Won gold medals in the 200 freestyle (1:46.66) and the 100 backstroke (54.40), and as member of 200 medley relay and the 200 freestyle relay at Les Richards Championships. … Third All-Region selection. … Two-time Swimmer of the Year.

 

Scranton’s Aidan Drouse. Jason Farmer / Staff Photographer

 

 

 


 

 

NICK DROUSE

SCRANTON, SOPHOMORE

DISTRICT 2 CLASS 3A: Won a bronze medal in the 100 breaststroke (1:01.45) and a fourth-place medal in the 50 freestyle (22.63).

NOTEWORTHY: Won a gold medal as a member of the 200 freestyle relay and the 400 freestyle relay at the District 2 Class 3A Championships. … Won gold medals in the 200 free (1:46.66) and the 100 backstroke (54.40), and as member of 200 medley relay and the 200 freestyle relay at Les Richards Championships. … Second All-Region selection.

 

 


 

 

MICHAEL DURR

SCRANTON PREP, SENIOR

PIAA CLASS 2A: Placed 10th in the 100 butterfly (53.25).

DISTRICT 2 CLASS 2A: Won a gold medal in the 50 freestyle (22.05) and won a silver medal in the 100 butterfly (53.80).

NOTEWORTHY: Won a gold medal as part of the 200 medley relay at the District 2 Class 2A Championships. … Won a gold medal in the 100 butterfly (54.62) and a silver medal in the 50 freestyle (22.52) at the Les Richards Championships. … Second All-Region selection.

 

 


 

 

CONOR McCALL

SCRANTON PREP, SENIOR

DISTRICT 2 CLASS 2A: Won a silver medal in the 500 freestyle (5:10.38) and a bronze medal in the 200 freestyle (1:50.48).

NOTEWORTHY: Won a gold medal as part of the 200 medley relay at the District 2 Class 2A Championships. … Won a bronze medal in the 200 freestyle (1:53.17) and a bronze medal in the 500 freestyle (5:12.66) at the Les Richards Championships … Second All-Region selection.

 

 


 

 

JAMES STANCO

SCRANTON PREP, SOPHOMORE

PIAA CLASS 2A: Finished 31st in the 100 butterfly (56.93).

DISTRICT 2 CLASS 2A: Won a bronze medal in the 200 Individual Medley (2:04.68) and a bronze medal in the 100 butterfly (55.08).

NOTEWORTHY: Won a gold medal (1:39.35) at District 2 Class 2A Championships and placed ninth (1:39.21) at the PIAA Championships in the 200 medley relay. … Won a silver medal in the 100 butterfly (56.44) and a bronze place medal in the 200 IM (2:09.17) at the Les Richards Championships … First All-Region selection.

 

 


 

 

DAMIAN BARANOWSKI

DELAWARE VALLEY, SOPHOMORE

DISTRICT 2-4 CLASS 3A: Won a silver medal in the 200 freestyle (1:51.32) and fourth-place medal in the 100 freestyle (49.37).

NOTEWORTHY: Won a bronze medal in the 200 freestyle relay (1:32.10) and a fourth-place medal in the 400 freestyle relay (3:25.04) at the District 2 Class 3A Championships. … Won a silver medal in the 200 freestyle (1:52.77) and a silver medal in the 100 freestyle (51.17) at the Les Richards Championships … Second All-Region selection.

 

 


 

 

LUKE STEVENS

DELAWARE VALLEY, SOPHOMORE

DISTRICT 2-4 CLASS 3A: Won a silver medal in the 200 individual medley (2:04.58) and a silver medal in the 500 freestyle (4:58.06).

NOTEWORTHY: Won a bronze medal in the 200 freestyle relay (1:32.10) and a fourth-place medal in the 400 freestyle relay (3:25.04) at the District 2 Class 3A Championships. … Won a silver medal in the 500 freestyle (5:00.17) and a fifth-place medal in the 100 breaststroke (1:04.37) at the Les Richards Championships … Second All-Region selection.

 

 


 

 

LIAM NATURALE

DELAWARE VALLEY, SENIOR

DISTRICT 2-4 CLASS 3A: Won a silver medal in the 100 breaststroke (1:01.26) and a bronze medal in the 100 freestyle (57.20).

NOTEWORTHY: Won a bronze medal in the 200 freestyle relay (1:32.10) and a fourth-place medal in the 400 freestyle relay (3:25.04) at the District 2 Class 3A Championships. … Won a silver medal in the 100 breaststroke (1:02.85) and a bronze medal in the 100 butterfly (57.46) at the Les Richards Championships … Third All-Region selection.

 

 


 

 

CARTER SMITH

ABINGTON HEIGHTS, JUNIOR

PIAA CLASS 3A: Placed 21st in diving (157.35).

DISTRICT 2-4 CLASS 3A: Won a gold medal in diving (463.50).

NOTEWORTHY: Won a silver medal in diving (394.55)at the Les Richards Championships. … Second All-Region selection.

 

 


 

 

JOSH PRZEKOP

ABINGTON HEIGHTS, JUNIOR

DISTRICT 2-4 CLASS 3A: Won a silver medal in the 50 freestyle (22:33) and a fifth-place medal in the 100 freestyle (50.48).

NOTEWORTHY: Won a fourth-place medal in the 50 freestyle (50.48) at the Les Richards Championships … Second All-Region selection.

 

 


 

 

ALEX LANGEL

VALLEY VIEW, SENIOR

DISTRICT 2 CLASS 2A: Won a silver medal in the 100 breaststroke (1:03.50) and a bronze medal in the 100 freestyle (49.71).

NOTEWORTHY: Won a fourth-place medal in the 100 freestyle (51.53) and a sixth-place medal in the 100 breaststroke (1:06.9) at the Les Richards Championships … Second All-Region selection.

 

 


 

 

PETER KAWASH

LAKELAND, FRESHMAN

DISTRICT 2 CLASS 2A: Won a fourth-place medal in the 100 backstroke (58.31) and a fifth-place medal in the 200 freestyle (1:54.34).

NOTEWORTHY: Won a fourth-place medal in the 200 freestyle (1:55.23) and a fourth-place medal in the 100 backstroke (59.56) at the Les Richards Championships … First All-Region selection.

 

 


 

 

ANDREW HEALEY

HOLY CROSS, SOPHOMORE

DISTRICT 2 CLASS 2A: Won a fourth-place medal in the 500 freestyle (5:14.78) and a sixth-place medal in the 200 freestyle (1:55.26).

NOTEWORTHY: Won a fifth-place medal in the 200 freestyle (1:56.41) and fourth-place medal in the 500 freestyle (5:17.67) at the Les Richards Championships … First All-Region selection.

 

 


 

 

THE TEAM