It’s time to take an in-depth look at the PIAA Swimming and Diving Championships.

Here is the date and time schedule for the Class 2A meets, according to piaa.org.

 

FRIDAY, MARCH 16

 

DAY 1 EVENTS

 

1. 200 Medley Relay
2. 200 Free
3. 200 IM
4. 50 Free
6. 100 Fly
9. 200 Free Relay

Boys Diving

 

 

WHERE ARE DISTRICT 2 SWIMMERS SEEDED?
  • Top 8 Swimmers after preliminaries reach final and earn medals; Next 8 swim in B final

 

GIRLS

 

Dallas’ Melissa Leonard

 

 

200 Medley Relay (24)

Grade-School  Time

2

SCRANTON PREP-02

01:47.80

3

WYOMING SEMINARY-02

01:47.80

11

HOLY REDEEMER-02

01:50.36

200 Free (32)

11

LEONARD, MELISSA

10 DALLAS-02

01:57.90

23

LLOYD, SYDNEY

10 BERWICK-02

02:00.10

24

JACKETT, PAIGE

11 WYO. SEMINARY-02

02:00.13

25

DAHLGREN, AVIAH

9 WYO. SEMINARY-02

02:00.15

200 IM (32)

7

KUPSKY, TARA

12 WYO. SEMINARY-02

02:10.60

15

ZOLNER, ABBY

12 DALLAS-02

02:12.58

16

KUPSKY, APRIL

10 WYO. SEMINARY-02

02:12.84

50 Free (32)

6

CHESHIRE, ANNALISE

12 DALLAS-02

24.01

7

ROERIG, SKYLAR

9 WYO. SEMINARY-02

24.11

11

WALTING, MARGARET

10 HOLY REDEEMER-02

24.23

18

THIER, HALEY

10 SCRANTON PREP-02

24.49

 

Dallas’ Annalise Cheshire

 

 

100 Fly (32)

Grade-School Time

12

ZOLNER, ABBY

12 DALLAS-02

58.34

19

THIER, HALEY

10 SCRANTON PREP-02

58.8

22

KUPSKY, TARA

12 WYO. SEMINARY-02

59.8

26

KOLBICKA, KYLEE

10 WYO. SEMINARY-02

01:00.26

200 Free Relay (24)

2

SCRANTON PREP-02

01:38.60

4

DALLAS-02

01:39.09

9

HOLY REDEEMER-02

01:40.32

16

WYOMING SEMINARY-02

01:41.71

 

 

Scranton Prep’s Haley Thier.

 

 


 

 

BOYS

 

Dallas’ Mikail Krochta

 

 

200 Medley Relay (24)

Grade-School Time

10

SCRANTON PREP-02

01:39.35

15

TUNKHANNOCK-02

01:40.40

200 Free (32)

11

MAHLER, ADAM

11 HOLY REDEEMER-02

01:46.05

15

SZCZECINSKI, SHANE

10 DALLAS-02

01:46.70

200 IM (32)

6

KROCHTA, MIKAIL

12 DALLAS-02

01:59.27

11

WASIK, YONAH

12 WYO. SEMINARY-02

01:59.93

50 Free (32)

20

DURR, MICHAEL

12 SCRANTON PREP-02

22.05

21

BUSHRE, ALEX

12 TUNKHANNOCK-02

22.13

Diving (24)

8

AITKEN, SAWYER

12 TUNKHANNOCK-02

415.8

19

WHYTASHEK, HUNTER

12 TUNKHANNOCK-02

309.0

 

 

Tunkhannock’s Sawyer Aitken

 

 

100 Fly (32)

Grade-School

Time

2

MAHLER, ADAM

11 HOLY REDEEMER-02

50.49

15

DURR, MICHAEL

12 SCRANTON PREP-02

53.8

29

STANCO, JAMES

10 SCRANTON PREP-02

55.08

200 Free Relay (24)

24

HOLY REDEEMER-02

01:34.85

 

 

Holy Redeemer’s Adam Mahler.

 

 


 

 

SATURDAY, MARCH 17

 

 

DAY 2 EVENTS

 

7. 100 Free
8. 500 Free
10. 100 Back
11. 100 Breast
12. 400 Free Relay

Girls Diving

 

WHERE ARE DISTRICT 2 SWIMMERS SEEDED?
  • Top 8 Swimmers after preliminaries reach final and earn medals; Next 8 swim in B final

 

GIRLS

 

Scranton Prep’s Corinne McCall.

 

 

100 Free (32)

Grade-School Time

4

ROERIG, SKYLAR

9 WYO. SEMINARY-02

52.05

5

CHESHIRE, ANNALISE

12 DALLAS-02

52.22

16

KOLBICKA, KYLEE

10 WYO. SEMINARY-02

53.58

23

PRUSHINSKI, ALISON

10 SCRANTON PREP-02

54.15

500 Free (32)

6

LEONARD, MELISSA

10 DALLAS-02

05:12.70

10

MCCALL, CORINNE

10 SCRANTON PREP-02

05:16.00

11

DAHLGREN, AVIAH

9 WYO. SEMINARY-02

05:16.67

16

THOMAS, EMMA

9 DALLAS-02

05:20.03

100 Back (32)

3

PRUSHINSKI, ALISON

10 SCRANTON PREP-02

58.04

6

MCNULTY, PEYTON

11 SCRANTON PREP-02

58.39

31

WROBLESKI, VICTORIA

11 SCRANTON PREP-02

01:00.86

100 Breast (32)

3

WALTING, MARGARET

10 HOLY REDEEMER-02

01:04.05

16

FEDERICI,MADI

11 WYO. SEMINARY-02

01:07.75

21

MCNULTY, PEYTON

11 SCRANTON PREP-02

01:08.58

400 Free Relay (24)

1

DALLAS-02

03:34.52

2

WYOMING SEMINARY-02

03:34.81

20

SCRANTON PREP-02

03:45.62

 

Diving (24)

Grade-School Score

9

SHAVER, JAELYN

11 DALLAS-02

371.9

15

LEO, GIANNA

12 DALLAS-02

351.4

16

YAKIMOWICZ, HAILY

12 HOLY REDEEMER-02

343.5

 

 

Scranton Prep’s Alison Prushinski and Peyton McNulty.

 

 


 

BOYS

 

Tunkhannock’s Alex Bushre

 

 

100 Free (32)

 Grade-School Time

25

BUSHRE, ALEX

12 TUNKHANNOCK-02

49.09

500 Free (32)

26

SZCZECINSKI, SHANE

10 DALLAS-02

05:00.00

100 Back (32)

8

KROCHTA, MIKAIL

12 DALLAS-02

53.86

11

WASIK, YONAH

12 WYO. SEMINARY-02

54.25

100 Breast (32)

23

SPEARS, RYAN

12 DALLAS-02

01:01.64

400 Free Relay (24)

11

DALLAS-02

03:19.23

 

 

Dallas’ Ryan Spears