Here are the results from Saturday’s District 2 Class 3A Championships.

Scranton’s Aidan Drouse set a district meet record in the 200 free, while Wallenpaupack’s Kara Campbell set a record in the 100 butterfly and won two gold medals.

 

DAY 2: Tonight at 6 p.m. at the CYC in Wilkes-Barre

 

Girls

 

200 medley relay: 1. Delaware Valley (Gillian, Murray, Deignan, Baranowski) 1:53.78; 2. Hazleton Area 1:57.70; 3. Abington Heights 1:58.99; 4. Scranton 2:06.19; 5. Williamsport 2:08.36; 6. Pittston Area 2:08.59.

 

200 free: 1. Kara Campbell (Wall) 1:57.09; 2. Karolina Baranowski (DV) 2:03.14; 3. Maggie Yannes (HA) 2:06.17; 4. April Sokalsky (AH) 2:07.74; 5. Claire Brier (Scranton) 2:10.64; 6. Bridget Reed (HA) 2:11.05.

 

200 IM: 1. Lauren Schofield (AH) 2:10.96; 2. Cailin Campbell (Wall) 2:12.31; 3. Miranda Murray (DV) 2:20.26; 4. Isabelle Griswold (Will) 2:21.34; 5. Hayley Sanko (HA) 2:23.15; 6. Megan Llewellyn (HA) 2:26.08.

 

50 Free: 1. Sierra Gillian (DV) 24.74; 2. Lydia Smith (Will) 25.12; 3. Esther Lee (DV) 25.85; 4. Marina O’Hara (HA) 26.24; 5. Sarah Lloyd (HA) 26.68; 6. Annie Rosenow (Will) 27.00.

 

100 fly: 1. Kara Campbell (Wall) 58.65 (meet record; old mark, 58.86, Morgan Hanadel, WVW, 2013); 2. Lauren Schofield (AH) 58.73*; 3. Hayley Sanko (HA) 1:03.84; 4. Shannon Deignan (DV) 1:05.04; 5. Elisa Dinicola (Will) 1:05.13; 6. Jasmine Elgayar (Wall) 1:07.46.

 

 

 

200 free relay: 1. W1. Delaware Valley 163; 2. Williamsport 143; 3. Hazleton Area 138; 4. Abington Heights 101; 5. Wallenpaupack 91; 6. Wyoming Valley West 64; 7. Scranton 47; 8. Pittston Area 37.illiamsport (Rosenow, Dinicola, Griswold, Smith) 1:42.41; 2. Hazleton Area 1:43.54; 3. Wallenpaupack 1:44.70; 4. Abington Heights 1:45.96; 5. Delaware Valley 1:46.31; 6. Pittston Area 1:52.73.

 

Team standings: 1. Delaware Valley 163; 2. Williamsport 143; 3. Hazleton Area 138; 4. Abington Heights 101; 5. Wallenpaupack 91; 6. Wyoming Valley West 64; 7. Scranton 47; 8. Pittston Area 37.

 


 

Boys

200 medley relay: 1. Williamsport (Hockman, Bonislawski, Downs, Beard) 1:41.60; 2. Wyoming Valley West 1:41.64; 3. Hazleton Area 1:43.08; 4. Delaware Valley 1:49.46; 5. Wallenpaupack 1:55.16; 6. Abington Heights 1:57.50.

200 free: 1. Aidan Drouse (Scranton) 1:43.79 (meet record; 1:44.14, Aidan Drouse, Scranton, 2017); 2. Damian Baranowski (DV) 1:51.32; 3. Quinn Serfass (Will) 1:53.00; 4. Jarred Ocwieja (AH) 1:53.13; 5. Zachary Schwoyer (Will) 1:56.37; 6. Brandon DaGrosa (HA) 1:56.63.

 

 

 

200 IM: 1. Paul Flowers (HAZ) 1:57.80; 2. Luke Stevens (DV) 2:04.58; 3. Riley Hockman (Will) 2:08.29; 4. Lucas Santiago (DV) 2:10.90; 5. Joshua Bonislawski (Will) 2:11.79; 6. John Frantz (AH) 2:12.30.

 

50 free: 1. Josh Zawatski (WVW) 21.80; 2. Josh Przekop (AH) 22.33; 3. Matthew Beard (Will) 22.40; 4. Nick Drouse (Scranton) 22.63; 5. Jason Ardan (Scranton) 23.23; 6. Daniel Ocasio (DV) 23.42.

 

100 fly: 1. Maxim Kowalski (WVW) 54.75; 2. Justin Downs (Will) 57.04; 3. Liam Naturale (DV) 57.20; 4. Justin Reyes (HA) 57.52; 5. Aedan Walter (DV) 58.34; 6. Devon Shank (Will) 58.76.

 

200 free relay: 1. Scranton (A. Drouse, Ardan, Mundia, N. Drouse) 1:30.00; 2. Wyoming Valley West 1:31.65; 3. Delaware Valley 1:32.10; 4. Abington Heights 1:34.42; 5. Williamsport 1:34.63; 6. Hazleton Area 1:38.73.

 

Team Standings: Delaware Valley 170; 2. Williamsport 169; 3. Wyoming Valley West 116; 4. Abington Heights 96; 5. Hazleton Area 84; 6. Scranton 74; 7. Wallenpaupack 44.