Welcome to the Catholic Youth Center in Wilkes-Barre for today’s District 2 Class 2A Swimming Championships.

Today, the top swimmers from the Lackawanna League and Wyoming Valley Conference chase medals and championships, and berths to the state meet in two weeks.

We will try to keep you updated as best we can with results.

Here is the order of events remaining:

7. 100 Free
8. 500 Free
10. 100 Back
11. 100 Breast
12. 400 Free Relay

 

GIRLS

 

 

 

Team standings: Dallas 268; Wyoming Seminary 255; Scr. Prep 251; Holy Redeemer 197; Berwick 78; Tunkhannock 74.5; Elk Lake 53; Valley View 42; Dunmore 31; Holy Cross 21; Meyers 25; Nanticoke 21; Honesdale 20; West Scranton 10; Wyoming Area 9; Western Wayne 8.5

 

100 Free: Skyler Roerig (SEM) 52.05; Annalise Cheshire (DAL) 52.22; Kylee Kolbicka (SEM) 53.58; Alison Prushinski (SP) 54.15; Sydney Lloyd (BER) 54.54; Noam Wasik (SEM) 55.79.

 

TAKE A LOOK:

 

 

 

500 Free: Melissa Leonard (DAL) 5:12.70; Corinne McCall (SP) 5:16.00; Aviah Dahlgren (SEM) 5:16.67; Emma Thomas (DAL) 5:20.03; Paige Jackett (SEM) 5:28.50; Mia Doll (BER) 5:33.04.

 

TAKE A LOOK: 

 

 

 

Scranton Prep’s Peyton McNulty (2nd), Alison Prushinski (first), Victoria Wrobleski (3rd) in 100 backstroke.

 

100 Back: Alison Prushinski (SP) 58.04; Peyton McNulty (SP) 58.39; Victoria Wrobleski (SP) 1:00.86; Kayla Kruk (HR) 1:02.86; Colleen Brown (DUN) 1:03.16; Emily Mahler (HR) 1:03.42.

 

SCRANTON PREP TAKES TOP THREE PLACES:

 

 

 

100 Breast: Margaret Walting (HR) 1:04.05 (meet and pool record; old mark, 1:04.23, Rebekah Campo, Scranton Prep, 2012); Madi Federici (SEM) 1:07.75; Peyton McNulty (SP) 1:08.58; Erica Prushinski (SP) 1:11.87; Lydia Ofalt (EL) 1:11.99; Cate Blaum (HR) 1:12.02.

 

MEET AND POOL RECORD: 

 

 

 

400 Free Relay: Dallas (Annalise Cheshire, Gabby Krochta, Melissa Leonard, Abby Zolnar) 3:34.52; Wyoming Seminary 3:34.81; Scranton Prep 3:45.62; Holy Redeemer 3:53.65; Tunkhannock 3:57.42; Berwick 4:09.21.

 

FANTASTIC FINISH:

 

 

 

 

 

 


BOYS

 

 

 

 

Team standings: Dallas 269; Tunkhannock 196; Holy Redeemer 163; Scranton Prep 155; Wyoming Seminary 117; Elk Lake 98; Nanticoke 83; Valley View 80; Berwick 39; Wyoming Area 25; Lakeland 21; Holy Cross 20; Lake-Lehman 15; Meyers 5.

 

100 Free: Alex Bushre (TUN) 49.09; Davis Tidball (TUN) 49.57; Alex Langel (VV) 49.71; Dylan Mislevy (TUN) 51.23; Ryan Spears (DAL) 51.46; Bobby de Luna (SEM) 52.99.

 

TAKE A LOOK:

 

 

 

500 Free: Shane Szczecinski (DAL) 5:00.00; Conor McCall (SP) 5:10.38; Tony Caravaggio (DAL) 5:11.71; Andrew Healey (HC) 5:14.78; Colton Smith (HR) 5:17.11; Kale Decker (EL) 5:17.26.

 

TAKE A LOOK:

 

 

 

100 Back: Mikail Krochta (DAL) 53.86; Yonah Wasik (SEM) 54.25; Davis Tidball (TUN) 56.73; Peter Kawash (LAK) 58.31; Logan Kuhar (LL) 59.62; Kevin Allen (DAL) 1:01.50.

 

TAKE A LOOK: 

 

 

 

100 Breast: Ryan Spears (DAL) 1:01.64; Alex Langel (VV) 1:03.50; Joseph Cholish (SP) 1:03.73; Christopher Cabonilas (NAN) 1:03.88; Dyllan Henning (TUN) 1:04.18; Dennis Dukinas (DAL) 1:06.69.

 

 

TAKE A LOOK: 

 

 

 

 

 

400 Free Relay: Dallas (Shane Szczecinski, Tony Caravaggio, Ryan Spears, Mikail Krochta) 3:19.23; Holy Redeemer 3;30.12; Elk Lake 3:45.16; Tunkhannock 3:47.54; Scranton Prep 3:54.03; Nanticoke 4:10.46.