2017 SPORTS WRITERS PENNSYLVANIA ALL-STATE GIRLS BASKETBALL TEAM
The 2016-17 Pennsylvania Sports Writers All-State Girls Basketball teams, including each player’s school, height, class and scoring average.

CLASS 6A
First team
Katie Jekot, Cumberland Valley, 5-9, Sr., 14.5
Amanda Kalin, Pine-Richland, 5-7, Sr., 23.0
Abby Kapp, Boyertown, 6-0, Sr., 15.5
Taylor O'Brien, Plymouth-Whitemarsh, 5-10, Jr., 22.1
Desiree Oliver, Penn Hills, 5-8, Sr., 18.0 
Second team
Aja Blount, Northampton, 5-11, Sr., 22.0
Tessa Brugler, Nazareth, 5-10, Sr., 17.4
Hannah Nihill, Cardinal O’Hara, 5-5, Sr., 13.0
Lizzie Oleary, Abington, 6-2, Sr., 13.9
Kiyea White, Emmaus, 6-0, Sr., 14.6
Third team
Sam Carangi, North Penn, 5-9., Sr., 7.7
Kate Connolly, Souderton, 6-2, Jr., 10.8
Kenzie Gardler, Cardinal O'Hara, 5-6, Sr., 8.8
Rachel Martindale, North Allegheny, 5-8., So., 13.0
Mary Sheehan, Cardinal O'Hara, 5-11, Sr., 12.7
Hailey Zeise, North Allegheny, 5-11, Sr., 10.0
Player of the year -- Amanda Kalin, Pine-Richland
Coach of the year -- Jason Bieber, Boyertown

CLASS 5A
First team
Johnasia Cash, McKeesport, 6-1, Sr., 18.0
Jenay Faulkner, Greencastle-Antrim, 5-11, Sr., 18.9 
Sierra Kotchman, Washington Trinity, 5-7, Jr., 19.0
Katie May, Archbishop Wood, 5-11, Jr., 9.5
Michaela Porter, Obama, 5-11., Sr., 15.0
Second team
Rajah Fink, Dover, 5-10, Jr., 19.5
Erin Gibbons, Wyoming Valley West, 5-8, Sr., 15.6
Megan McConnell, Chartiers Valley, 5-5, Fr., 15.0
Amanda Mobley, Southern Lehigh, 5-7, Jr., 12.4
Cassie Sebold, Archbishop Wood, 5-6, Sr., 8.8
Third team
Dajahnae Brannon, Harrisburg, 5-10, So., 16.3
Ashley Hallowell, DuBois, 6-1, Jr., 16.8
Olivia Snyder, Southern Lehigh, 5-10, So., 15.5
Shannon May, Archbishop Wood, 5-5, Sr., 7.1
Courtney Warley, Bishop Shanahan, 6-2, Sr., 17.0
Kaylee Young, Fort LeBoeuf, 5-7, Sr., 21.5
Player of the year -- Sierra Kotchman, Washington Trinity
Coach of the year -- Mike McDonald, Archbishop Wood

CLASS 4A
First team
Sam Breen, Cardinal Wuerl North Catholic, 6-1, Sr., 23.0
Courtney Cecere, Forest Hills, 5-9, Sr., 17.5
Madison Demski, Erie Villa Maria. 6-2, Jr., 12.5
Kiki Jefferson, Lancaster Catholic, 5-11, So., 22.1
Neila Luma, Bethlehem Catholic, 6-0, Sr., 10.2
Second team
Molly Aulbach, Blackhawk. Blackhawk, 5-5, So., 14.0
Bella Posset, Beaver, 5-7, Jr., 20.0
Lisa Marchioni, Montoursville, 5-7, Sr., 14.4
Molly Mraz, Erie Villa Maria, 5-8, Jr., 9.2
Zoe Zerman, Northern Lebanon, 5-9, Sr., 13.1
Third team
Kayla Aufiero, Nanticoke, 5-7, Sr., 16.2
Sunshine McCrae, East Pennsboro, 6-2, So., 16.2
Taylor Medina, Bethlehem Catholic, 6-0, Fr., 10.8
Leah Miller, Punxsutawney, 6-0, Jr., 16.3
Emily Shopene, Mercyhurst Prep, 5-7, Sr., 9.3
Allison Shuke, Bedford, 5-9, Sr., 19.5
Player of the year -- Sam Breen, Cardinal Wuerl North Catholic
Coach of the year -- Jose Medina, Bethlehem Catholic


Dunmore’s Maddie Martin


CLASS 3A
First team
Kate Bauhof, York Catholic, 5-7, Jr., 23.2
Amani Johnson, East Allegheny, 5-5, Jr., 31.0
Ashley Jones, Neumann-Goretti, 4-5, Sr., 17.0
Kaley Kovac, Jim Thorpe, 5-10, Jr., 26.0
Chyna Nixon, Neumann-Goretti, 5-10, Sr., 16.0
Second team
Brionna Allen, Bishop Canevin, 5-7, Jr., 14.0
Morgan Gentile, Troy, 5-11, Fr., 23.8
Halle Herrington, Philipsburg-Osceola, 5-4, So., 30.3
Natalie Kucowski, St. Basil, 6-3, Sr., 16.2
Maddie Martin, Dunmore, 5-6, Sr., 16.1
Third team
Abby Anderson, Holy Cross, 5-11, Sr., 19.1
Alana Davidson, New Hope-Solebury, 5-2, Sr., 13.1
Kasey Engle, Tyrone, 5-7, Sr., 19.2
Olivia Fusaro, West Shamokin, 5-8, Jr., 18.4
Alexa Naessens, Germantown Academy, 6-2, Jr., 9.4
Nicole Varano, Mount Carmel, 5-7, Sr., 18.6
Player of the year -- Chyna Nixon, Neumann-Goretti
Coach of the year -- Frank Nagy, West Shamokin

Holy Cross’ Abby Anderson



CLASS 2A
First team
Lili Benzel, Bishop Guilfoyle, 5-8, Sr., 19.1
Diamond Bragg, Camp Hill, 5-8, Jr., 21.4
Karson Swogger, Bellwood-Antis, 5-8, Sr., 26.7
Haley Thomas, Bishop McCort, 5-10, Sr., 23.5
Alexa Williamson, Chartiers-Houston, 6-1, Jr., 23.5
Second team
Alli Campbell, Bellwood-Antis, 5-11, Fr., 17.6
Rena Enterline, Blairsville, 5-7, Jr., 18.2
Adrienne Kroznuskie, Minersville, 5-8, Sr., 16.1
Bronwyne Mellott, McConnellsburg, 5-10, Sr., 26.3 
Abby Schoffstall, Minersville, 5-7, Sr., 11.4
Third team
Megan Bisco, Mahanony Area, 5-9, Jr., 11.6
Mikayla Lovelace, Leechburg, 5-10, Jr., 23.5
Emily Mealy, Minersville, 6-0, Sr., 11.2
Olivia Sirnic, Jeannette, 5-7, Sr., 21.1
Maggie Wigoda, Minersville, 5-10, Jr., 12.4
Jade Young, Abington Friends, 5-10, Sr., 13.7
Player of the year -- Haley Thomas, Bishop McCort
Coach of the year -- Jared Homa, Minersville

CLASS 1A
First team
Carmella Bickel, Lourdes Regional, 5-5, Sr., 15.8
Daeja Quick, Cornell, 5-8, Sr., 22.9
Alexis Hill, Lebanon Catholic, 5-10, Jr., 19.2
Tori Obenrader, North Clarion, 5-11, Jr., 23.5
Ayanna Townsend, Winchester Thurston, 6-2, Jr., 19.2
Second team
Laura Barhacs, Williamsburg, 6-2, Sr., 20.2
Ashley Forker, Faith Christian, 5-10, Sr., 15.9
Alyssa Martinazzi, Bishop Carroll, 5-9, Jr., 16.6
Olivia Mottern, Southern Fulton, 5-9, Sr., 17.9
Gian Thorpe, Winchester Thurston, 5-9, Jr., 20.3
Third team
Madison Lampe, West Greene, 5-5, So., 18.0
Shayna McNamee, St. John Neumann, 5-7, Jr., 17.3
Sarah Parrish, Sullivan County, 6-3, Sr., 11.4
Halee Smith, Juniata Valley, 5-10, Fr., 14.8
Camryn Thomas, Otto-Eldred, 6-0, Jr., 16.0
Emily Zocsin, Weatherly, 5-8, So., 19.3
Player of the year -- Alexis Hill, Lebanon Catholic
Coach of the year -- Rachelle Hopsicker, Juniata Valley