Good Friday everyone!

OK, a lot happened overnight, so I want to get right to it today, plus, you all may or may not know, there is a huge high school football game tonight, that I must rest up for.

Congratulations to Dunmore on winning the Lackawanna League championship and clinching the No. 2 seed for the District 2 Class 2A playoffs.

As we discussed earlier this week, Abington Heights beat Blue Ridge in their regular-season finales. That put Dunmore into first place in the standings. Then on Thursday night, the Lady Bucks beat Western Wayne in three sets to finish 17-1 and league champions.

 

Dunmore 3, Western Wayne 0

 

Domzalski

Sam Domzalski had 12 assists and 12 points and Rita Aronica had seven kills as Dunmore clinched the Lackawanna League girls volleyball championship with a 3-0 victory over Western Wayne on Thursday.
Antoinette Cantarella had 12 points and six aces for the Lady Bucks, Brooke Frable had five kills and 10 points and Marlena Pegula had 10 points.
Laura Booths had eight digs for Western Wayne, JeAnna Pavlovich had 11 assists and Skylar Murphy had four kills.

Dunmore (17-1)                      25   25   25
Western Wayne (10-7)           22     6   16

 

 

District 2-11 Class 4A playoffs

 

 

Williams

Delaware Valley hosted a quarterfinal match, but lost to Bethlehem Freedom, 3-2. Brooke Williams had 22 kills and nine points and Kristin Volavka had 36 assists and seven points for the Lady Warriors in a loss to Freedom in the first round of the District 2-11 Class 4A playoffs.
Centa Quinn had five kills and five blocks for Delaware Valley and Liz Bobo had six kills and 12 points.
Delaware Valley will play Wyoming Valley West on Tuesday for the District 2 championship.

Bethlehem Freedom (13-7)             18  25  25  23  15
Delaware Valley (16-2)                     25  21  11  25  13

 

 


 

 

DISTRICT 2 PLAYOFF PREVIEW

 

CLASS 4A

 

Wyoming Valley West (15-3) vs. Delaware Valley (16-2)

Wednesday, North Pocono High School, 5 p.m.

Bobo

This match was made necessary because both Wyoming Valley West and Delaware Valley lost in the District 2-11 subregional playoffs and did not meet head-to-head. The two teams met in the regular season with Delaware Valley winning, 3-0. Brooke Williams had 14 kills, Kristin Volavka had 25 assists, Liz Bobo and Evie Kelly each had seven serving points for the Lady Warriors. Gracie Giza paced Wyoming Valley West with 11 kills and Tessa Johns had 12 assists.

Note: Delaware Valley has won seven straight District 2 championships.

 

 

CLASS 3A
District 2-4 Subregional

 

McDuffie

Dates: Monday, Tuesday, Thursday.

Defending champion: Nanticoke.

Players to watch: Abington Heights — Emma Baker (143 kills, 32 aces), Jasmine McDuffie (304 assists), 25 aces), Paris Koehler (136 digs, 72 kills), Ashley DeRiso (214 digs). Nanticoke — Kasey Radginski (173 kills), Alyssa Lewis (133 kills), Rielly Miller (270 assists); Dallas — Gianna Musto (176 kills), Caitlyn Pike (367 assists), Megan Sebastianelli (122 serving points); Western Wayne — Rebecca Klemovitch (157 kills), Laura Booths (118 kills, 184 points), Sabrina Swoyer (57 kills); Tunkhannock — Jessica Dymond.

What’s at stake: The winner will advance to the PIAA first round on November 7 against the District 3 runner-up.

 

Abington Heights’ Emma Baker.
Jake Danna Stevens / Staff Photographer

 

 

 

CLASS 2A
District 2 Tournament

 

Zazzera

Dates: Monday, Tuesday, Thursday.

Defending champion: Holy Redeemer.

Players to watch: Holy Redeemer — Skylar Osenkarski, Julia Andrejko, Maddie Guido; Dunmore — Brooke Frable (95 kills), Antoinette Cantarella (92 kills), Sam Domzalski (349 assists); Meyers — Da’Nayia Ballard (117 kills), Chloe Delp (253 assists), Tatiana Monroe (98 kills); Forest City — Amelia Zazzera, Katelyn Dovin. Lackawanna Trail — Caroline Mack, Lyda Dunckle, Allison Melnikoff. 

What’s at stake: The winner will advance to the PIAA first round on November 7 against the District 4 champion.

 

Dunmore’s Marlena Pegula.
Christopher Dolan / Staff Photographer

 

 

 

CLASS 1A
District 2 Tournament

 

 

Frye

Dates: Saturday, Wednesday.

Defending champion: Blue Ridge.

Players to watch: Blue Ridge — Abby Hartman (168 kills), Hunter Heeman (78 kills), Miranda Woosman (158 points), Alexa Stanley (153 points); MMI Prep — Lauryn Banyas (1,147 career assists), Maddy Perchak, Gabby Kupsho. Susquehanna — Emily Frye, Kelsey Swartz, McKenzie Rhone. Mountain View — Isabelle Keating, Madison Williams. 

What’s at stake: The winner will advance to the PIAA first round on November 7 against the District 4 champion.

 

Blue Ridge’s Alexa Stanley.
Jake Danna Stevens / Staff Photographer

 

 


 

 

RANKINGS

 

OK, the regular season is complete and this is the final poll of 2017. Delaware Valley still earns the edge based upon its strength of schedule in the WVC and it playing strong teams from the Lehigh Valley area in tournaments and in the District 2-11 Class 4A subregional playofs. Dunmore secured the No. 2 spot and Blue Ridge and Abington Heights share No. 3. Western Wayne remained at No. 5.

 

JOBY’S TOP 5

 

1. DELAWARE VALLEY LADY WARRIORS (16-2)

Last Rank: 1

Note: Will play for the District 2 Class 4A championship.

 

 

 

 

2. DUNMORE LADY BUCKS (17-1)

Last Rank: 2T

Note: Lackawanna League Champion.

 

 

 

 

3T. BLUE RIDGE LADY RAIDERS (16-2)

Last Rank: 2T

Note: Is the No. 1 seed for District 2 Class 1A tournament.

 

 

 

 

 3T. ABINGTON HEIGHTS LADY COMETS (15-3)

Last Rank: 4

Note: Is the No. 1 seed for the District 2-4 Class 3A Subregional Tournament.

 

 

 

 

5. WESTERN WAYNE LADY ‘CATS (11-7)

Last Rank: 5

Note: Is the No. 4 seed for the District 2-4 Class 3A Subregional Tournament.

 

 

 

 


 

 

That is all for today.

Playoffs are up … ENJOY!