The 2017-2018 scholastic sports season saw teams and individuals dominate.

Three Lackawanna Football Conference teams went undefeated in the regular season and won District 2 championships.

Seven other teams finished undefeated in the regular seasons of their respective sports.

Here is the schedule ON THE BLOG of recaps for this school year:

 

TODAY: Fall Season In Review

 

SUNDAY: Winter Season in Review

MONDAY: Spring Season in Review

TUESDAY: Evaluating the year

 

We begin with a look at how successful programs were in the fall:

 

LIAA REGULAR-SEASON RECORDS

 

LIAA CHAMPIONS

GOLF

Division I

Abington Heights Comets

Division II

Scranton Prep Cavaliers

GIRLS TENNIS

Scranton Prep Classics

GIRLS VOLLEYBALL

Dunmore Lady Bucks

CROSS COUNTRY

Girls

Scranton Prep Classics

Boys

Wallenpaupack Buckhorns

GIRLS SOCCER

Division I

North Pocono Lady Trojans

Division II

Abington Heights Lady Comets

Division III

Lakeland Lady Chiefs

Division IV

Dunmore Lady Bucks

BOYS SOCCER

Division I

Abington Heights Comets

Division II

Scranton Prep Cavaliers

Division III

Forest City Foresters

FOOTBALL

Division I

Delaware Valley Warriors

Division II

Scranton Prep Cavaliers

Division III

Dunmore Bucks

 

 


 

 

GOLF

 

Scranton Preps Jack Habeeb.

 

DISTRICT 2 CHAMPIONS
BOYS CLASS 3A
TEAM CRESTWOOD COMETS COACH: MARK JAROLEN
INDIVIDUAL ALEX PILLAR WALLENPAUPACK
BOYS CLASS 2A
TEAM SCRANTON PREP CAVALIERS COACH: ED CIMOCH
INDIVIDUAL JACK HABEEB SCRANTON PREP

 

 

Wallenpaupack’s Alex Pillar

 

 


 

 

Crestwood’s Evie Williams

 

 

DISTRICT 2 CHAMPIONS
GIRLS CLASS 3A
TEAM NORTH POCONO  LADY TROJANS COACH: THOMAS CESARINI
INDIVIDUAL EVIE WILLIAMS CRESTWOOD
GIRLS CLASS 2A
TEAM OLD FORGE              LADY DEVILS COACH: JOE DeSTEFANO
INDIVIDUAL MARIAH MINTER MID VALLEY

 

 

Mid Valleys Mariah Minter.

 

 

 


 

GIRLS TENNIS

 

Hazleton Area’s Stephanie Mazurek

 

 

DISTRICT 2 CHAMPIONS
CLASS 3A
TEAM HAZLETON AREA  LADY COUGARS COACH: KATIE PAVLICK
SINGLES STEPHANIE MAZUREK HAZLETON AREA
DOUBLES SARAH TOFILSKA SARAH SPOSITO NORTH POCONO
CLASS 2A
TEAM SCRANTON PREP CLASSICS COACH: KATHLEEN McKENNA
INDIVIDUAL BRIANNA PIZZANO WYOMING AREA
DOUBLES GABBY JAKUBEK CARLY HABEEB SCRANTON PREP

 

 

Wyoming Area’s Brianna Pizzano.

 

 

 


 

 

GIRLS VOLLEYBALL

 

Blue Ridge Lady Raiders

 

 

DISTRICT 2 CHAMPIONS
CLASS 3A
TEAM DELAWARE VALLEY LADY WARRIORS COACH: BRIDGET CRAWFORD
CLASS 2A
TEAM HOLY REDEEMER ROYALS COACH: JOHN KABLICK
CLASS 2A
TEAM BLUE RIDGE LADY RAIDERS COACH: LORI ZICK

 

 

 

 


 

 

FIELD HOCKEY

 

 

Delaware Valley field hockey

 

 

 

CLASS 3A
DELAWARE VALLEY WARRIORS COACH: LINDSAY GONZALEZ
CLASS 2A
WYOMING VALLEY WEST LADY SPARTANS COACH: LINDA FITHIAN
CLASS 1A
WYOMING SEMINARY BLUE KNIGHTS COACH: KAREN KLASSNER

 

Wyoming Valley West field hockey.

 

 

Wyoming Seminary field hockey.

 

 

 

 


 

 

 

CROSS COUNTRY

 

 

Abington Heights Katie Dammer.
Butch Comegys / Staff Photographer

 

 

DISTRICT 2 CHAMPIONS
CLASS 3A
TEAM ABINGTON HEIGHTS LADY COMETS COACH: MICHAEL LUDKA
INDIVIDUAL KATIE DAMMER ABINGTON HEIGHTS
CLASS 2A
TEAM SCRANTON PREP CLASSICS COACH: JEFF DORUNDA
INDIVIDUAL MIA BELLUCCI SCRANTON PREP
CLASS 1A
TEAM HOLY CROSS LADY CRUSADERS COACH: CHARLIE ORLANDO
INDIVIDUAL LEXI WALSH HOLY CROSS

 

 

Scranton Prep’s Mia Bellucci.
Butch Comegys / Staff Photographer

Holy Cross Lexi Walsh.
Butch Comegys / Staff Photographer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Wallenpaupack junior Tyler Wirth.
Jake Danna Stevens / Staff Photographer

 

 

 

DISTRICT 2 CHAMPIONS
CLASS 3A
TEAM WALLENPAUPACK BUCKHORNS COACH: STEVE BROWN
INDIVIDUAL TYLER WIRTH WALLENPAUPACK
CLASS 2A
TEAM DALLAS MOUNTAINEERS COACH: MATT SAMUEL
INDIVIDUAL JACK ZARDECKI DALLAS
CLASS 1A
TEAM MONTROSE METEORS COACH: DEAN BREWER
INDIVIDUAL BRANDON CURLEY MONTROSE

 

 

Dallas Jack Zardecki.

Montrose Brandon Curley. Butch Comegys / Staff Photographer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

SOCCER

 

 

Lakeland Lady Chiefs

 

 

 

DISTRICT 2 CHAMPIONS
CLASS 4A
TEAM DELAWARE VALLEY LADY WARRIORS COACH: JEFF RAINEAR
CLASS 3A
TEAM DALLAS MOUNTAINEERS COACH: NIKKI PEKARSKI
CLASS 2A
TEAM LAKE-LEHMAN    BLACK KNIGHTS COACH: KELLY ADAMSCHICK
CLASS 1A
TEAM LAKELAND            LADY CHIEFS COACH: PAUL SOTAK

 

 


 

 

Scranton Prep Cavaliers.

 

 

 

DISTRICT 2 CHAMPIONS
CLASS 4A
TEAM DELAWARE VALLEY WARRIORS COACH: AARON STARK
CLASS 3A
TEAM CRESTWOOD COMETS COACH: DAVE McFARLAND
CLASS 2A
TEAM SCRANTON PREP CAVALIERS COACH: SEAN CURRY
CLASS 1A
TEAM MOUNTAIN VIEW EAGLES COACH: JOE SCANLON

 

 

 

 


 

 

FOOTBALL

 

Delaware Valley’s Dylan Kelly.

 

 

CLASS 6A
TEAM DELAWARE VALLEY WARRIORS COACH: KEITH OLSOMMER
CLASS 5A
TEAM WYOMING VALLEY WEST SPARTANS COACH: PAT KEATING
CLASS 4A
TEAM VALLEY VIEW COUGARS COACH: GEORGE HOWANITZ
CLASS 3A
TEAM SCRANTON PREP CAVALIERS COACH: TERRY GALLAGHER
CLASS 2A
TEAM DUNMORE BUCKS COACH: JACK HENZES
CLASS 1A
TEAM OLD FORGE          BLUE DEVILS COACH: MICHAEL SCHUBACK

 

 

 

Valley View’s Seth Vernon.
Jason Farmer / Staff Photographer

 

 

Scranton Prep’s Leo O’Boyle.

 

 

Dunmore’s Frank Damiano drags along several Ligonier Valley defenders at Hersheypark Stadium during the PIAA Class 2A quarterfinal. Jake Danna Stevens / Staff Photographer

 

 

Old Forge’s Brendan Mozeleski.
Jason Farmer / Staff Photographer