Hello sports fans!

Congratulations to the Dallas Mountaineers, who captured the PIAA Class 4A championship that capped the 2016-17 scholastic sports season in the state. That means it is time to look back at the season that was, beginning with a recap of the Fall Sports season.

There will be recaps of the Winter Sports season and the Spring Sports season coming up in the next couple of days. Then, we here at The Times-Tribune will hold the 67th annual Athlete of the Week ceremony on Tuesday at 6 p.m. There we will honor all of our Athletes of the Week and our Performers of the Year, and we will name our Female and Male Athletes of the Year.

Remember, this was the first season of the expanded classifications. District 2 and the Lackawanna League have always had some outstanding representation on the state level, and with the additional opportunities, schools and athletes continued our run of success.

So let’s begin by dialing it all the way back to August when this sports year began:

 

GOLF

 

Scranton Prep’s Tyler Marchese.

 

STANDINGS

2016 Lackawanna League Final  ## – Won all-season playoff

 

 

CHAMPIONS

Lackawanna League

Division I

 

Wallenpaupack

Coach: Bob Simons

Division II

 

Scranton Prep

Coach: Ed Cimoch

 

District 2

Class 3A Girls Team

 

Scranton Prep

Coach: Ed Cimoch

Class 2A Girls Team

 

Montrose

Coach: Mike Zuba

Class 3A Boys Team

 

Wallenpaupack

Coach: Bob Simons

Class 2A Boys Team

 

Scranton Prep

Coach: Ed Cimoch

Class 3A Girls

   

Lauren Golden

 

Scranton Prep

Class 2A Girls

   

Hannah Yanoski

 

Valley View

Class 3A Boys

   

Mason Gattuso

 

Dallas

Class 2A Boys

   

Tyler Marchese

 

Scranton Prep

 

2016 TIMES-TRIBUNE ALL-REGION TEAM


 

TENNIS

 

Scranton Preps Gabi Jakubek

 

STANDINGS

2016 Lackawanna League Final

 

CHAMPIONS

Lackawanna League

League

 

Scranton Prep

Coach: Kathleen McKenna
Highlights

 

 

District 2

Class 3A Team

 

Abington Heights

Coach: Kelly Arp

Class 2A Team

 

Scranton Prep

Coach: Kathleen McKenna

Class 3A Singles

 

Stephanie Mazurek

Hazleton Area

Class 2A Singles

 

Brianna Pizzano

Wyoming Area

Class 3A Doubles

 

Stephanie Mazurek-Lily Nowak

Hazleton Area

Class 2A Doubles

 

Gabi Jakubek-Tatiana Klacko

Scranton Prep

 

Highlights

 

 

 

 

2016 TIMES-TRIBUNE ALL-REGION TEAM

 

 


 

CROSS COUNTRY

 

Abington Heights Katie Dammer

 

STANDINGS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHAMPIONS

Lackawanna League

Boys

 

Montrose

Coach: Dean Brewer

Girls

 

Holy Cross

Coach: Charlie Orlando

 

District 2

Class 3A Boys Team

 

Abington Heights

Coach: Michael Ludka

Class 2A Boys Team

 

Dallas

Coach: Matt Samuel

Class 1A Boys Team

 

Montrose

Coach: Dean Brewer

Class 3A Girls Team

 

Abington Heights

Coach: Michael Ludka

Class 2A Girls Team

 

Honesdale

Coach: Lindsey Pender

Class 1A Girls Team

 

Elk Lake

Coach: Will Squier

Class 3A Boys

 

Kyle Burke

Abington Heights

Class 2A Boys

 

David Haines

North Pocono

Class 1A Boys

 

Zach Mead

Montrose

Class 3A Girls

 

Katie Dammer

Abington Heights

Class 2A Girls

 

Lindsey Williams

Holy Redeemer

Class 1A Girls

 

Jennifer Korty

Forest City

 

North Poconos David Haines

 

 

2016 TIMES-TRIBUNE ALL-REGION TEAM

 

 


 

 

GIRLS VOLLEYBALL

 

Blue Ridge’s Hayleigh Fekette

 

 

STANDINGS

 

 

CHAMPIONS

Lackawanna League

League

 

Blue Ridge

Coach: Lori Zick

 

District 2

Class 4A

 

Delaware Valley

Coach: Bridget Crawford

Class 3A

 

Nanticoke

Coach: Debbie Gavin

Class 2A

 

Holy Redeemer

Coach: John Kablick

Class 1A

 

Blue Ridge

Coach: Lori Zick

 

Highlights

 

Delaware Valley’s Hannah Gallagher

 

 

2016 TIMES-TRIBUNE ALL-REGION TEAM

 

 


 

 

FIELD HOCKEY

 

Lackawanna Trail’s Madison Lee

 

STANDINGS

 

 

 

CHAMPIONS

District 2

Class 3A

 

Lackawanna Trail

Coach: Sandy Spott

Class 2A

 

Wyoming Valley West

Coach: Linda Fithian

Class 1A

 

Lake-Lehman

Coach: Jean Lipski

 

 


 

 

SOCCER

 

Lakeland’s Brooke Estadt

 

STANDINGS

 

 

CHAMPIONS

Lackawanna League

Division I Girls

 

North Pocono

Coach: Alissa Rickard

Division II Girls

 

Abington Heights

Coach: Roger Jacobs

Division III Girls

 

Lakeland

Coach: Paul Sotak

Division IV Girls

 

Dunmore

Coach: Matthew DeVivo

Division I Boys

 

Abington Heights

Coach: Frank Dyska

Division II Boys

Scranton Prep

Coach: Sean Curry

Division III Boys

 

Blue Ridge

Coach: Eric Stallings

 

District 2

Class 4A Boys Team

 

Delaware Valley

Coach: Aaron Stark

Class 3A Boys Team

 

Dallas

Coach: Chris Scharff

Class 2A Boys Team

 

Scranton Prep

Coach: Sean Curry

Class 1A Boys Team

 

Mountain View

Coach: Roger Thomas

Class 4A Girls Team

 

Delaware Valley

Coach: Jeff Ranier

Class 3A Girls Team

 

Crestwood

Coach: Russ Kile

Class 2A Girls Team

 

Lake-Lehman

Coach: Kelly Adamashick

Class 1A Girls Team

 

Lakeland

Coach: Paul Sotak

 

Scranton Prep’s Cullen Myers

 

 

2016 TIMES-TRIBUNE ALL-REGION TEAMS

 

 


 

FOOTBALL

 

Delaware Valley’s Matt Cavallaro

 

STANDINGS

 

 

Highlights

 


CHAMPIONS

Lackawanna League

Division I

 

Delaware Valley

Coach: Keith Olsommer

Division II

 

Scranton Prep

Coach: Terry Gallagher

Division III

 

Dunmore

Coach: Jack Henzes

 

Highlights

 

 

District 2

Class 6A

 

Delaware Valley

Coach: Keith Olsommer

Class 5A

 

Abington Heights

Coach: Joe Repshis

Class 4A

 

North Pocono

Coach: Greg Dolhon

Class 3A

 

Scranton Prep

Coach: Terry Gallagher

Class 2A

Dunmore

Coach: Jack Henzes

Class 1A

 

Lackawanna Trail

Coach: Steve Jervis

 

North Pocono Trojans

 

 

2016 TIMES-TRIBUNE ALL-REGION TEAM