This weekend, the best teams from District 2 get back to work after an exciting weekend of championship action at the Mohegan Sun Arena.

Several Lackawanna League teams captured championships:

District 2 CLASS 5A

ABINGTON HEIGHTS COMETS

Abington Heights’ 2018 championship team at the PIAA District 2 5A boys’ basketball championship at Mohegan Sun Arena in Wilkes-Barre.
Christopher Dolan / Staff Photographer

 

This was the seventh straight season that Abington Heights has won a District 2 Championship in boys basketball. It was also 23rd straight district playoff win in a row.

 

CLASS 3A (In four-class format)

  • 2011: Beat Tunkhannock, 61-37 — Third-place game
  • 2012: Beat Tunkhannock, 45-30
  • 2012: Beat Crestwood, 49-38
  • 2012: Beat Scranton Prep, 55-41 — Championship
  • 2013: Beat Berwick, 90-46
  • 2013: Beat Honesdale, 63-53
  • 2013: Beat Scranton Prep, 71-70, 2 OT
  • 2013: Beat GAR, 56-37 — Championship
  • 2014: Beat Western Wayne, 85-33
  • 2014: Beat Lake-Lehman, 68-36
  • 2014: Beat Honesdale, 61-36
  • 2014: Beat Pittston Area, 67-28 — Championship

CLASS 4A (In four-class format)

  • 2015: Beat Scranton, 35-22
  • 2015: Beat Hazleton Area, 51-45 — Championship
  • 2016: Beat Scranton, 46-19
  • 2016: Beat Hazleton Area, 61-53
  • 2016: Beat Williamsport, 42-36 — Subregional Championship

CLASS 5A (In six-class format)

  • 2017: Beat Wallenpaupack, 66-26
  • 2017: Beat Dallas, 61-42
  • 2017: Beat West Scranton, 77-41 — Championship
  • 2018: Beat North Pocono, 64-32
  • 2018: Beat Wallenpaupack, 58-19
  • 2018: Beat Dallas, 61-36 — Championship

 

ELITE COMPANY

 

Consecutive seasons winning a district championship:

 

12 — HAZLETON AREA (1984-95) OLD CLASS 4A
  7 — ABINGTON HTS. (2012-18) OLD CLASS 3A; OLD CLASS 4A; CLASS 5A
  5 — OLD FORGE (2007-11) OLD CLASS 1A
  4 — NANTICOKE (1923-26) OLD CLASS A
  4 — NANTICOKE (1974-77) OLD CLASS 3A
  4 — CRESTWOOD (2004-07 OLD CLASS 3A
  4 — SCRANTON PREP (2015-18) OLD CLASS 3A; CLASS 4A
  4 — BISHOP O’HARA (1980-83) OLD CLASS 1A
  4 — BISHOP HANNAN (1999-2002) OLD CLASS 1A; OLD CLASS 2A
  4 — BISHOP O’REILLY (2003-06) OLD CLASS 1A
  4 — OLD FORGE (2013-16) OLD CLASS 1A

 

STATE PLAYOFFS

GARDEN SPOT vs. ABINGTON HEIGHTS

FRIDAY, SCRANTON HS, 7:30 p.m.

 

TOP HALF OF BRACKET

 

Abington Heights’ Jackson Danzig holds up the championship award after the Comets defeated Dallas in the PIAA District 2 5A boys’ basketball championship at Mohegan Sun Arena in Wilkes-Barre.
Christopher Dolan / Staff Photographer

 

 

COMETS IN STATE PLAYOFFS

(Courtesy of Rich Rhoades of d9sports.com and Rod Frisco and piaa.org)

 

0-1 L Penncrest 67-55 1969 AAA quarterfinals
0-2 L West Scranton 68-57 1970 AAA first round
0-3 L Williamsport 80-69 1971 AAA first round
0-4 L Chester 105-65 1972 AAA first round
1-4 W Abington (1) 72-61 1973 AAA first round
2-4 W Hershey 62-59 1973 AAA second round
2-5 L Reading 78-62 1973 AAA quarterfinals
2-6 L Lebanon 55-51 1996 AAAA first round
2-7 L Chester 61-58 1998 AAAA first round
2-8 L Lower Merion 51-50 OT 2002 AAAA first round
2-9 L Chester 72-37 2007 AAAA first round
2-10 L Pocono Mt. West 65-60 2008 AAAA first round
2-11 L York Suburban 46-38 2009 AAA first round
3-11 W East Pennsboro 58-28 2010 AAA first round
4-11 W Mifflinburg 55-41 2010 AAA second round
4-12 L Eastern York 57-43 2010 AAA quarterfinals
4-13 L Allentown CC 57-52 OT 2011 AAA first round
5-13 W Northern Lehigh 62-54 2012 AAA first round
6-13 W Berks Catholic 55-53 2012 AAA second round
6-14 L Boys Latin 76-72 2012 AAA quarterfinals
7-14 W Shikellamy 67-37 2013 AAA first round
8-14 W Philadelphia Electrical 66-63 OT 2013 AAA second round
8-15 L Imhotep Charter 61-50 2013 AAA quarterfinals
9-15 W Central Columbia 70-42 2014 AAA first round

9-16 L Archbishop Carroll (12) 59-55 2014 AAA second round
10-16 W Central York 47-40 2015 AAA first round
10-17 L La Salle College (12) 62-40 2015 AAAA second round
10-18 L J.P.McCaskey 50-46 2016 AAAA first round
11-18 W Lampeter-Strasburg 67-48 2017 5A first round
12-18 W Martin Luther King 65-60 2OT 2017 5A second round
13-18 W Chester 65-61 2OT 2017 5A quarterfinals
13-19 L Archbishop Wood 68-57 2017 5A semifinals

 

 


 

District 2 CLASS 4A

SCRANTON PREP CAVALIERS

 

District champions Scranton Prep.
Christopher Dolan / Staff Photographer

 

Scranton Prep has won 14 straight games in the district postseason:

 

CLASS 3A (In four-class format)

  • 2015: Beat Western Wayne, 96-34
  • 2015: Beat Tunkhannock, 88-62
  • 2015: Beat Honesdale, 95-44
  • 2015: Beat GAR, 88-55 — Championship
  • 2016: Beat Western Wayne, 93-31 
  • 2016: Beat North Pocono, 83-24
  • 2016: Beat West Scranton, 60-38
  • 2016: Beat Berwick, 70-45 — Championship

CLASS 4A (In six-class format)

  • 2017: Beat Tunkhannock, 79-60
  • 2017: Beat Nanticoke, 72-66, 2 OTs
  • 2017: Beat GAR, 64-45 — Championship
  • 2018: Beat GAR, 69-43
  • 2018: Beat Wyoming Area, 74-53
  • 2018: Beat Valley View, 54-46 — Championship

 

 

STATE PLAYOFFS

SCRANTON PREP VS. TAMAQUA

MARYWOOD UNIVERSITY, FRIDAY, 7:30 p.m.

TOP HALF OF BRACKET

 

 

Scranton Prep’s Wes Simons holds the District 2 championship award after the Cavaliers defeated Valley View at Mohegan Sun Arena in Wilkes-Barre.
Christopher Dolan / Staff Photographer

 

 

CAVALIERS IN STATE PLAYOFFS

(Courtesy of Rich Rhoades of d9sports.com and Rod Frisco and piaa.org)

 

0-1 L Abington (1) 80-65 1975 AAA first round
1-1 W Exeter Twp. (3) 63-62 1978 AA first round
2-1 W Bishop Shanahan 54-53 1978 AA second round
2-2 L York Catholic 57-56 1978 AA quarterfinals
2-3 L Palmerton 66-63 1982 AA first round
3-3 W Glen Mills 55-54 2OT 1986 AAA first round
4-3 W Crestwood 73-61 1986 AAA second round
4-4 L Middletown 55-54 1986 AAA quarterfinals
4-5 L Allentown CC 51-49 1987 AAA first round
5-5 W West Hazleton 68-57 1989 AAA first round
5-6 L Holy Ghost Prep 70-65 1989 AAA second round
6-6 W Pottsville 50-47 1990 AAA first round
7-6 W Middletown 62-53 1990 AAA second round
7-7 L Wissahickon 64-56 1990 AAA quarterfinals
8-7 W Interboro 78-61 1991 AAA first round
9-7 W Lower Dauphin 64-52 1991 AAA second round
9-8 L Pottstown 64-56 1991 AAA quarterfinals
10-8 W Western Wayne 66-53 1992 AAA first round
10-9 L Strath Haven 47-44 1992 AAA second round
10-10 L Susquehanna Twp. (3) 60-53 2001 AAA first round
11-10 W Susquehannock 64-54 2002 AAA first round
11-11 L Lancaster Mennonite 81-65 2002 AAA second round
12-11 W Susquehannock 46-42 2006 AAA first round
13-11 W Susquehanna Twp. (3) 40-36 2006 AAA second round
13-12 L West Perry 55-45 2006 AAA quarterfinals
14-12 W Danville 73-53 2008 AAA first round
15-12 W Greencastle-Antrim 46-45 2008 AAA second round
16-12 W Daniel Boone 49-42 2008 AAA quarterfinals
16-13 L Susquehanna Twp. (3) 61-52 2008 AAA semifinals
16-14 L Danville 61-50 2012 AAA first round
17-14 W Milton (4) 69-32 2013 AAA first round
17-15 L Neumann-Goretti (12) 51-44 OT 2013 AAA second round
18-15 W Shamokin 88-58 2015 AAA first round
18-16 L Imhotep Charter 77-54 2015 AAA second round
19-16 W Shamokin 51-44 2016 AAA first round
19-17 L Neumann-Goretti (12) 113-71 2016 AAA second round
20-17 W Salisbury Twp. (11) 99-46 2017 4A first round
20-18 L Imhotep Charter 81-52 2017 4A second round

 

 

RUNNER-UP

VALLEY VIEW COUGARS

 

Valley View’s Dixon Black takes a shot during the 4A district championship against Scranton Prep at Mohegan Sun Arena.
Christopher Dolan / Staff Photographer

 

STATE PLAYOFFS

MIFFLINBURG VS. VALLEY VIEW

SHIKELLAMY HS, FRIDAY, 6:30 p.m.

 

COUGARS IN STATE PLAYOFFS

(Courtesy of Rich Rhoades of d9sports.com and Rod Frisco and piaa.org)

 

0-1 L Allentown CC 91-69 1988 AAA first round
0-2 L Milton (4) 81-71 1989 AAA first round
0-3 L Milton (4) 78-66 1990 AAA first round
1-3 W Blue Mountain 57-51 1996 AAA first round

2-3 W Owen J. Roberts 68-51 1996 AAA second round
3-3 W Delaware Valley 51-41 1996 AAA quarterfinals
4-3 W Holy Ghost Prep 60-56 1996 AAA semifinals
4-4 L Blackhawk 67-55 1996 AAA championship
5-4 W Bishop McDevitt (3) 50-45 1997 AAA first round
6-4 W Shamokin 55-53 1997 AAA second round
7-4 W Lancaster Mennonite 55-43 1997 AAA quarterfinals
7-5 L Susquehanna Twp. (3) 71-53 1997 AAA semifinals
7-6 L Lampeter-Strasburg 86-50 2000 AAA first round
7-7 L Allentown CC 58-41 2003 AAA first round
7-8 L Bethlehem Catholic 35-19 2004 AAA first round
7-9 L Pottsville 63-37 2015 AAA first round

 

 

 


 

District 2 CLASS 2A

HOLY CROSS CRUSADERS

District champions Holy Cross.
Christopher Dolan / Staff Photographer

 

BY THE NUMBERS
464 Career wins for coach Al Callejas

 

 

18 PIAA playoffs for Callejas at Bishop O’Hara and Holy Cross

 

 

8 District 2 Class 2A Championships

 

 

8 Seasons with at least 20 wins

 

 

Holy Cross’ Tyler Mozeleski kisses the District 2 championship award after the Crusaders defeated Northwest Area at Mohegan Sun Arena in Wilkes-Barre.
Christopher Dolan / Staff Photographer

 

 

 

STATE PLAYOFFS

HOLY CROSS vs. NORTHEAST BRADFORD

MARYWOOD UNIVERISTY, SATURDAY, 7 PM

 

TOP HALF OF BRACKET

 

CRUSADERS IN STATE PLAYOFFS

(Courtesy of Rich Rhoades of d9sports.com and Rod Frisco and piaa.org)

 

1-0 W Milton Hershey (3) 54-43 2008 AA first round
2-0 W Delone Catholic 49-45 2008 AA second round
2-1 L Imhotep Charter 51-49 2008 AA quarterfinals
2-2 L Hughesville 59-56 OT 2009 AA first round
3-2 W Loyalsock Twp. 55-42 2010 AA first round
4-2 W West Catholic 63-37 2010 AA second round
4-3 L Strawberry Mansion 59-55 2010 AA quarterfinals
4-4 L Hughesville 38-33 2011 AA first round
5-4 W Southern Columbia 62-47 2012 AA first round
6-4 W Communications Tech 58-56 2OT 2012 AA second round
7-4 W Pine Grove 37-31 2012 AA quarterfinals
7-5 L Imhotep Charter 37-35 2012 AA semifinals
8-5 W Lewisburg 60-55 2013 AA first round
9-5 W Del Val Charter (12) 70-54 2013 AA second round
10-5 W Constitution 75-61 2013 AA quarterfinals
11-5 W Trinity (3) 53-39 2013 AA semifinals
11-6 L Beaver Falls 69-63 2013 AA championship
12-6 W Hanover (3) 59-45 2014 AA first round
13-6 W Bristol 59-53 2014 AA second round
13-7 L Constitution 72-62 2014 AA quarterfinals
13-8 L Loyalsock Twp. 61-45 2015 AA first round

13-9 L Trinity (3) 60-43 2016 AA first round
14-9 W Shenandoah Valley 52-35 2017 2A first round
14-10 L Constitution 63-53 2017 2A second round

 

 


 

 

District 2-11 CLASS 1A

SUSQUEHANNA SABERS

 

Susquehanna District 2-11 Class 1A Subregional winners.

 

 

STATE PLAYOFFS

SUSQUEHANNA VS. CONESTOGA CHRISTIAN

CARBONDALE AREA HS, FRIDAY, 7 PM

TOP HALF OF BRACKET

 

SABERS IN STATE PLAYOFFS

(Courtesy of Rich Rhoades of d9sports.com and Rod Frisco and piaa.org)

 

0-1 L Forest City 70-48 1961 A first round
0-2 L St. Clair (11) 65-58 1978 A first round
0-3 L Schuylkill Haven 63-43 1991 A first round
0-4 L Marian Catholic 64-57 1993 A first round
0-5 L Bishop O’Reilly 82-49 1995 A first round
0-6 L Bishop O’Hara (2) 55-52 1996 A first round
1-6 W Greenwood 57-50 1999 A first round
2-6 W Marian Catholic 74-53 1999 A second round
3-6 W Scotland 50-49 1999 A quarterfinals
3-7 L Bishop Hannan 46-38 1999 A semifinals
3-8 L North Penn (4) 59-48 2008 A first round
3-9 L Antietam 74-52 2011 A preliminary
3-10 L Faith Christian 57-41 2012 A first round