Here are the 2016-17 Pennsylvania Sports Writers All-State Boys Basketball teams, including

each player’s school, height, class and scoring average.

CLASS 6A

FIRST TEAM

Izaiah Brockington, Archbishop Ryan, 6-4 sr, 18.6 ppg

Sam Iorio, Parkland, 6-6 sr, 25.0 ppg

DeShawn Millington, Carlisle, 6-1 sr, 19.1 ppg

Andrew Petcash, Pine-Richland, 6-4 sr, 21.0 ppg

Nick Smith, North Hills, 6-1 sr, 26.0 ppg

Lonnie Walker IV, Reading, 6-5 sr, 18.4 ppg

SECOND TEAM

Austin Butler, Greater Latrobe, 6-4 sr, 29.2 ppg

Eric Dixon, Abington, 6-6 soph, 19.2 ppg

Justin Jaworski, Perkiomen Valley, 6-1 sr, 22.2 ppg

David Kachelries, Emmaus, 6-0 sr, 23.8 ppg

Tyrese Martin, William Allen, 6-6 sr, 20.7 ppg

Stanley Scott, Williamsport, 6-3 sr, 20.0 ppg

Jalen Vaughns, Pocono Mountain West, 6-5 sr, 23.1 ppg

THIRD TEAM

Mark Flagg, Pennsbury, 6-8 sr, 18.3 ppg

Drew Friberg, State College, 6-6 jr, 17.3 ppg

Phil Jurkovec, Pine-Richland, 6-5 jr, 16.0 ppg

Matiss Kulackovskis, Archbishop Ryan, 6-7 sr, 17.7 ppg

Marc Rodriguez, Father Judge, 6-2 sr, 19.7 ppg

Chris Whitaker, Harrisburg, 6-3 sr, 19.8 ppg

Talek Williams, William Allen, 6-3 sr, 17.8 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Lonnie Walker IV, Reading

COACH OF THE YEAR: Rick Perez, Reading


 

Jackson Danzig
Photo by Christopher Dolan

CLASS 5A

FIRST TEAM

Eli Brooks, Spring Grove, 6-1 sr, 29.7 ppg

Robby Carmody, Mars, 6-4 jr, 26.2 ppg

Armoni Foster, Meadville, 6-2 sr, 26.2 ppg

Taylor Funk, Manheim Central, 6-9 sr, 24.3 ppg

Collin Gillespie, Archbishop Wood, 6-2 sr, 22.7 ppg

Jarrod Simmons, Moon, 6-8 sr, 19.1 ppg

SECOND TEAM

Jackson Danzig, Abington Heights, 6-5 jr, 12.4 ppg

John Harrar, Strath Haven, 6-9 sr, 19.5 ppg

Antonio Ionadi, Hampton, 6-2 sr, 21.8 ppg

Tyler Norwood, Penncrest, 6-0 jr, 23.0 ppg

Tyree Pickron, Archbishop Wood, 6-3 jr, 13.5 ppg

Daeqwon Plowden, Mastery Charter North, 6-5 sr, 16.0 ppg

Antonio Rizzuto, Northeastern York, 6-2 jr, 19.0 ppg

THIRD TEAM

Cade Alioth, Mechanicsburg, 6-5 sr, 18.5 ppg

Matt Cerruti, Archbishop Wood, 6-5 sr, 12.0 ppg

Matt Faw, Upper Merion, 6-7 sr, 18.0 ppg

Dylan Hastings, Solanco, 6-9 sr, 18.8 ppg

Fred Mulbah, Northeastern York, 5-9 jr, 16.7 ppg

Jamar Sudan, Chester, 6-6 sr, 15.7 ppg

George Tinsley, Abington Heights, 6-5 soph, 13.2 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Collin Gillespie, Archbishop Wood

COACH OF THE YEAR: John Mosco, Archbishop Wood

George Tinsley
Photo by Christopher Dolan


 

Scranton Prep’s Paddy Casey.

CLASS 4A

FIRST TEAM

David Beatty, Imhotep Charter, 6-3 sr, 12.5 ppg

Josh Creach, Beaver Falls, 6-7 sr, 23.0 ppg

Evan-Eric Longino, Germantown Academy, 6-5 sr, 23.7 ppg

Kyle McCloskey, Germantown Academy, 6-5 sr, 20.5 ppg

David Morris, Erie Strong Vincent, 6-1 sr, 23.5 ppg

Daron Russell, Imhotep Charter, 5-11 sr, 18.0 ppg

SECOND TEAM

Nick Alikakos, Episcopal Academy, 6-7 sr, 17.0 ppg

Paddy Casey, Scranton Prep, 6-0 sr, 15.1 ppg

Conner Delaney, Episcopal Academy, 6-0 sr, 18.8 ppg

Amos Luptak, Quaker Valley, 5-11 sr, 12.0 ppg

Nisheem McNeal-Wright, Universal Audenried, 6-2 sr, 25.0 ppg

Will Myers, Clearfield, 6-3 sr, 17.1 ppg

Donta Scott, Imhotep Charter, 6-7 soph, 10.6 ppg

THIRD TEAM

Logan Bailey, Scranton Prep, 6-3 sr, 13.3 ppg

Marcus Hooker, New Castle, 6-0 jr, 14.3 ppg

Patrick Robinson, Conwell-Egan, 6-2 jr, 17.9 ppg

Geno Stone, New Castle, 6-1 sr, 16.4 ppg

Coletrane Washington, Quaker Valley, 6-4 jr, 15.0 ppg

Darius Wise, Beaver Area, 5-10 sr, 25.0 ppg

Ryan Young, Bethlehem Catholic, 6-9 jr, 13.9 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Daron Russell, Imhotep Charter

COACH OF THE YEAR: Andre Noble, Imhotep Charter

Scranton Prep senior Logan Bailey
Photo by Jake Danna Stevens


 

CLASS 3A

FIRST TEAM

Mohamed Bamba, Westtown, 6-11 sr, 14.0 ppg

Dhamir Cosby-Roundtree, Neumann-Goretti, 6-8 sr, 16.6 ppg

Nelly Cummings, Lincoln Park Charter, 6-0 sr, 29.9 ppg

Quade Green, Neumann-Goretti, 6-0 sr, 22.8 ppg

Brandon Randolph, Westtown, 6-5 sr, 18.9 ppg

Cameron Reddish, Westtown, 6-7 jr, 16.2 ppg

SECOND TEAM

Joe Batt, Greenville, 6-2 jr, 19.8 ppg

Antwuan Butler, Delaware Valley Charter, 6-0 jr, 14.3 ppg

Timmy Edwards, Camp Hill Trinity, 6-4 sr, 18.6 ppg

Austin Gilbertson, Camp Hill Trinity, 6-3 sr, 15.4 ppg

Mahki Morris, Delaware Valley Charter, 6-3 sr, 18.5 ppg

Matt Popeck, Washington, 6-1 sr, 25.4 ppg

Brandon Stone, Southmoreland, 6-10 jr, 25.0 ppg

THIRD TEAM

Michael Buckmire, Germantown Friends, 6-1 sr, 22.1 ppg

Ja’Mier Fletcher, Steel Valley, 6-6 jr, 19.0 ppg

Kenny Fukon, Cardinal Wuerl North Catholic, 6-2 sr, 15.4 ppg

Etai Groff, Shady Side Academy, 6-3 sr, 22.0 ppg

Matt Holsinger, Central Cambria, 6-6 jr, 16.9 ppg

Melik Martin, York Catholic, 6-6 sr, 16.7 ppg

Sam Sessoms, Shipley School, 5-11 jr, 23.0 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Quade Green, Neumann-Goretti

COACH OF THE YEAR: Carl Arrigale, Neumann-Goretti


 

CLASS 2A

FIRST TEAM

Malik Archer, Math, Civics & Sciences, 6-4 sr, 21.0 ppg

Brock Burleigh, North Penn-Mansfield, 6-5 sr, 21.2 ppg

Tamir Green, Constitution, 5-8 sr, 20.0 ppg

Chris Groetsch, Sewickley Academy, 5-10 sr, 14.3 ppg

Nate Ridgeway, Sewickley Academy, 6-5 soph, 17.3 ppg

Maurice Waters, Constitution, 6-6 sr, 16.0 ppg

SECOND TEAM

Dan Callen, Clarion-Limestone, 6-7 sr, 18.9 ppg

Spencer DeMedal, Wilmington, 6-1 sr, 20.7 ppg

Mitchell King, Bishop Canevin, 6-0 sr, 19.0 ppg

Neal McDermott, Greensburg Central Catholic, 6-3 sr, 20.4 ppg

Mason Mraz, Laurel, 6-3 sr, 27.0 ppg

Justin Pryor, Sewickley Academy, 6-3 sr, 14.3 ppg

Joel Santana, Shenandoah Valley, 5-11 sr, 19.9 ppg

THIRD TEAM

Jeff Fry, Muncy, 6-0 sr, 19.6 ppg

Jared Green, Coudersport, 6-0 jr, 16.8 ppg

Tymair Johnson, Math, Civics & Sciences, 5-11 sr, 9.2 ppg

Mike Joseph, Mahanoy Area, 5-11 sr, 22.1 ppg

Brandon Mohammed, Marian Catholic, 6-5 sr, 15.8 ppg

A.J. Myers, Chartiers-Houston, 6-1 sr, 24.3 ppg

Jesse Turkson, Julia Masterman, 6-4 sr, 21.4 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Tamir Green, Constitution

COACH OF THE YEAR: Win Palmer, Sewickley Academy


 

CLASS 1A

FIRST TEAM

Jaden Altomore, Monessen, 6-2 sr, 21.9 ppg

Kevin Anderson, St. John Neumann, 6-5 sr, 19.2 ppg

Maceo Austin, Kennedy Catholic, 6-4 soph, 19.2 ppg

Mikeal Jones, Girard College, 6-8 fr, 22.0 ppg

Drew Magestro, Kennedy Catholic, 6-2 sr, 20.0 ppg

Justice Rice, Monessen, 6-2 sr, 18.7 ppg

SECOND TEAM

DeAireus Brown, York Country Day, 6-0 sr, 19.7 ppg

Daiquan Copeland, Girard College, 6-4 jr, 20.3 ppg

Nate DaCanal, Elk County Catholic, 6-2 sr, 15.3 ppg

Dylan Gordon, Southern Fulton, 6-5 sr, 20.0 ppg

Mikell McGee, Fannett-Metal, 5-9 sr, 25.8 ppg

Jordan Ray, York Country Day, 6-3 sr, 19.8 ppg

Kenny Robinson, Imani Christian, 6-1 sr, 25.0 ppg

THIRD TEAM

Brady Fyfe, Shade, 6-3 soph, 23.0 ppg

Jalen Gorham, York Country Day, 6-5 soph, 15.7 ppg

Mohamed Konate, Kennedy Catholic, 6-4 sr, 10.1 ppg

Nick Porter, Saltsburg, 6-0 sr, 21.2 ppg

Ramfis Rodriguez, Lincoln Leadership, 6-3 sr, 21.0 ppg

Zeke Snowden, Faith Christian, 6-5 sr, 16.0 ppg

Marcin Wiszomirsky, Kennedy Catholic, 6-7 sr, 13.0 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Kevin Anderson, St. John Neumann

COACH OF THE YEAR: Rick Mancino, Kennedy Catholic